LekarzPomaga.pl - DEPILACJA LASEROWA A RYZYKO NOWOTWORU

Choroby nowotworowe

Depilacja laserowa a ryzyko nowotworu

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry, czy jeśli w mojej rodzinie babcia i bardzo daleka ciotka (od strony mamy) miały raka jelita grubego oraz babcia miała mały guz w piersi, mogę bez ryzyka poddać się depilacji laserowej? Czy może jest to wykluczone lub niesie za sobą ryzyko pojawienia się nowotworu u mnie?
Czy depilowane miejsce ma znaczenie i wpływ - tam, gdzie byłaby ta depilacja na ciele?
Pani pracująca w gabinecie depilacji poradziła mi zadać to pytanie onkologowi, gdy zapytałam o skutki uboczne lub przeciwwskazanie.

Dodatkowo, czy to, że babcia go miała, też oznacza bardzo wysokie ryzyko pojawienia się nowotworu u mnie?

Byłabym wdzięczna za szybką odpowiedź ze względu na to, że opinie w internecie są mało wiarygodne i nie znam też żadnego onkologa osobiście, a zabieg miałam już zaplanowany - w ostatniej chwili dowiedziałam się o takiej możliwości.

Pozdrawiam,
Natalia

Lekarz:

Witam serdecznie, czy Pani choruje na jakieś choroby przewlekłe ? jeśli tak to jakie ? w jakim wieku babcia zachorowała na raka jelita grubego ? Czy guz w piersi, o którym wspomina był zmianą łagodną czy złośliwą ?

Użytkownik:

Dzień dobry, dziękuję za pytania.
1. Nie choruję na żadne choroby.
2. Co roku przez kilka tygodni mam alergię - jeszcze nie byłam z tym u lekarza.
3. Dodatkowo martwię się tarczycą, ale nie mam żadnych większych do tego powodów - trochę bardziej wypadają mi włosy, jestem przemęczona, nie mogę się wyspać, ale nic poza tym, o czym bym wiedziała. Myślę o zrobieniu jakiś badań - jeszcze nie wiem co to powinno być.
4. Babcia zachorowała w wieku 65 lat i żyła z tym jeszcze ponad 10 lat, dodatkowo szybko po pierwszym leczeniu od naświetlania (?) miała niewydolność nerek.
5. Guz piersi był łagodny, po usunięciu nie miała dalszych problemów - powstał ok 2, 3 lata przed nowotworem, więc w okolicach 62 lat.

Pozdrawiam

Tagi publikacji: depilacja laserowa a nowotwór, nowotwór a usuwanie włosów laserem, skutki uboczne depilacji laserowej

Lekarz:

Zaczynając od początku, niestety nie mam doświadczenia jeśli chodzi o depilację laserową i jej wpływ na nowotwory, ponieważ na co dzień nie mam do czynienia z pacjentami onkologicznymi, ale zdania na ten temat są rzeczywiście podzielone. Nigdy też nie spotkałam się z przypadkiem, gdzie depilacja laserowa byłaby przyczyną raka jelita grubego. Na pewno nie zaleca się wykonywania tego typu zabiegów u osób, które chorowały lub chorują na nowotwór, ponieważ istnieje możliwość, że energia emitowana podczas zabiegu, może pobudzać komórki nowotworowe i powodować powstawanie przerzutów. Jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia raka jelita grubego u Pani, to jeśli babcia zachorowała w wieku 65 lat, to Pani ryzyko jest przeciętne, czyli takie samo jak w populacji ogólnej, tzn. takie samo jak u każdej osoby bez obciążonego wywiadu rodzinnego. Myślę jednak, że w chwili obecnej powinna Pani wstrzymać się z zabiegiem depilacji laserowej z uwagi na tarczycę. Objawy, o których Pani wspomina mogą sugerować niedoczynność tarczycy. Jedną z przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, która należy do schorzeń autoimmunologicznych, to znaczy takich, gdzie organizm sam wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko swoim tkankom, w następstwie czego dochodzi do ich uszkodzenia. Poza tym, w przebiegu tej choroby praca komórek i procesy przemiany materii są wolniejsze, natomiast wrażliwość układu odpornościowego zwiększona, organizm ma trudności z
rozpoznaniem tego co jest własne, a co nie, dlatego jego reakcja może być nieprzewidywalna. Ponadto, w takiej sytuacji zabiegi depilacji laserowej, mogą aktywować procesy immunologiczne w obrębie skóry, mogą prowadzić do powstania podrażnień, powodować nieprawidłowe gojenie, w efekcie czego wykonany zabieg będzie nieskuteczny. Dlatego też, w pierwszej kolejności proponuję wyjaśnić sprawę z tarczycą, tzn. wykonać na początek TSH, FT3 i FT4 (można te badania zrobić u lekarza POZ), a następnie w zależności od wyników tych badań podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu depilacji laserowej. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi