LekarzPomaga.pl - GUZ WYROSTKA ROBACZKOWEGO

Choroby nowotworowe

Guz wyrostka robaczkowego

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

podaje opis badania histopatologicznego wyrostka robaczkowego.

Well differentiated neuroendocrine tumors ,
Intermediate grade G2 pT2 Nx

OPIS MAKROSKOPOWY: Wyrostek długości 7,5 cm z przewężeniem na około 5 cm od marginesu proksymalnego i poszerzeniem dystalnej części wyrostka do około 0,9 cm. Na przekrojach, w części dystalnej, na długości około 2,2 cm widoczny lity, żółty naciek szerokości 0,7 cm, zajmujący miejscami tkankę tłuszczową okołowyrostkową.
ROZPOZNANIE HISTOPATOLOGICZNE:
Well differentiated neuroendocrine tumor, intermediate grade (G2). pT2,Nx wg TNM
W wycinkach z dystałnej części wyrostka widoczny rozrost nowotworowy z dość monomorficznych komórek tworzących głównie układy lite oraz miejscami wyspowe. Nowotwór wypełnia całe światło wyrostka, ogniskowo nacieka ścianę oraz tkankę tłuszczową okołowyrostkową. Nie stwierdza się przekraczania błony surowiczej ani ewidentnych zatorów w naczyniach. Liczba figur podziału 1-2/10 DPW (6/50 DPW). Nowotwór o największym wymiarze 2,3 cm. W wykonanych barwieniach immunohistochemicznych: -synaptofizyna - reakcja dodatnia /+++/, indeks proliferacyjny Ki-67 około 5%. Mucykarmin /-/. Linia odcięcia wyrostka nie zawiera utkania nowotworowego. Nie można ocenić marginesu w krezce.

Proszę o informacje jak rokuje taka zmiana nowotworowa. Kto na terenie Warszawy jest specjalista w guzach neuroendokrynnych i pomoże mojej Zonie. Czy przerzuty są realne?? Lekarz wykonujący klasyczną appendektomie powiedział że nie stwierdził powiększonych węzłów chłonnych ani zmian w wątrobie.

Informacje dodatkowe:

Bez wczesniejszych chorob
Nie przyjmuje zadnych lekow

Tagi publikacji: guz wyrostka robaczkowego, wyrostek robaczkowy, wyrostek, rak wyrostka, nowotwór wyrostka

Lekarz:

Witam, jeżeli chodzi o czynniki korzystne rokowniczo to jest to dość dobre zróżnicowanie guza, nie przekraczanie błony surowiczej i brak ewidentnych zatorów w naczyniach - mniejsze ryzyko przerzutów. Natomiast guz jest dość duży (najlepiej rokują guzy poniżej 1 cm), indeks proliferacyjny jest średni (najlepiej rokuje poniżej 2%), brak jest możliwości oceny naciekania krezki - są to czynniki niekorzystne. Na pewno przed decyzją o dalszym leczeniu konieczna jest dokładniejsza diagnostyka (pod kątem ewentualnych przerzutów przede wszystkim do wątroby, ale też innych narządów) obejmująca badania obrazowe jak tomografia komputerowa oraz badania radioizotopowe jak scyntygrafia. Wtedy będzie można dokładniej ocenić stopień zaawansowania klinicznego choroby i zadecydować o dalszym postępowaniu. Niewykluczone, że konieczne będzie dalsze leczenie chirurgiczne - hemikolektomia prawostronna (czyli usunięcie prawej części jelita grubego) głównie ze względu na wielkość guza i brak możliwości oceny marginesu w krezce jelita. Chemioterapia jest raczej mało skuteczna, ale w przypadku guzów neuroendokrynnych bierze się pod uwagę możliwość leczenia radioizotopowego, czyli leczenie za pomocą substancji, które gromadzą się w komórkach guza i emitują promieniowanie jonizujące niszczące komórki nowotworowe. Ale tak jak pisałem wcześniej wszelkie decyzję o leczeniu najprawdopodobniej zostaną podjęte przez onkologa po dokładniejszej diagnostyce.
Co do rokowania to ze względu na brak dokładniejszych informacji o stopniu zaawansowania choroby (będą one znane po poszerzeniu diagnostyki) mogę jedynie powiedzieć, że w przypadku guzów neuroendokrynnych wyrostka robaczkowego bez przerzutów 5-lat przeżywa około 65% chorych, natomiast przy odległych przerzutach około 35%.
Jeśli chodzi o ośrodki prowadzące leczenie to mieszkając w Warszawie macie Państwo na miejscu Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie i chyba najlepiej będzie w pierwszej kolejności zgłosić się właśnie tam.
Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi