LekarzPomaga.pl - GUZEK W NADOBOJCZYKU PRAWYM

Choroby nowotworowe

Guzek w nadobojczyku prawym

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam ! proszę o jakąś wskazówkę odnośnie mojego problemu i dotychczas wykonanych badan. od 2 msc mam w prawym nadobojczyku guzek gdy leżę chowa się on tak jakby pod kość obojczyka jak podniosę rękę do góry wychodzi na wierzch . Mam wykonana morfologie jest wręcz idealna żadnych odchyleń od norm prócz OB które wynosi 22 i Crp wynoszące 14.8 bylem u lekarza rodzinnego dostałem skierowanie na rtg klatki piersiowej oto wynik : przepona ustawiona prawidłowo. jamy opłucnowe wolne pola płucne bez świeżych zmian ogniskowych i naciekowych krążenie płucne wydolne cień serca rtg w granicach normy. Lekarz rodzinny wysłał mnie do onkologa onkolog na usg szyi i nadobojczyków :wynik: w prawym dole nadobojczykowym widoczna jest owalna masa guzkowa gładkokonturowana wielkości 21 mm na 14 mm hipoechogeniczna leząca stycznie do naczyń podobojczykowych wskazująca na obecność torbieli ale nie można wykluczyć powiększonego węzła chłonnego do rozważenia Bac lewa okolica nadobojczykowa bez cech limphadenopatii. Nie gorączkuje nie pocę się nie odczuwam jakiegoś nadmiernego zmęczenia swędzi mnie czasami skora ale widać na niej takie plamy typowe dla skory atopowej. nic mnie nie boli od zawsze jestem szczupłym mężczyzną wazę mniej więcej z 74 kg. proszę o jakąś odpowiedz czy wykonane dotąd badania już wykazały by bądź nakreśliły jakiś nowotwór węzłów chłonnych typu chłoniak ziarnica? Przed pojawieniem się tego guzka pracowałem fizycznie przez 2 tyg przy drzewie bala mnie tez czasami uszy i ropieją. czy może to być rzeczywiście tylko torbiel bądź jakiś tłuszczak?
1. czy jeśli to byłby nowotwór węzłów chłonnych ziarnica chłoniak to doktor by to zauważył?
2. czy jeśli byłaby to torbiel to może się powiększać pod wpływem wysiłku? Zaobserwowałem że jeśli ciężej popracuje to widać taka gule spod skóry po nocy jest to mniejsze
3. czy przy nowotworach tak się może struktura powiększać i zmniejszać?
4. czy nowotwory są często określane jako owalne okrągłe gładkokonturowane czy maja kształt nieregularny.
bardzo proszę o odpowiedz jestem przerażony

Tagi publikacji: guzek w nadobojczyku, obojczyk, nowotwór, węzeł chłonny, komórki nowotworowe, owalna zmiana pod skórą

Lekarz:

Szanowny Panie. Zmiany mogące odpowiadać powiększonym węzłom chłonnym wymagają diagnostyki. W opisie usg radiolog opisał podejrzenie torbieli lub powiększonych węzłów chłonnych, dlatego myślę, że należałoby wykonać biopsję lub ewentualnie wycięcie guzka celem wykonania badania histopatologicznego. Samo powiększenie węzłów nie pozwoli postawić rozpoznania, nawet w przypadku nowotworu nie da się rozpoznać, jaki to nowotwór. Do rozważenia jest wykonanie usg tarczycy, morfologia z rozmazem ręcznym, podczas którego diagnosta oceni budowę krwinek czy są prawidłowe, tomografia komputerowa klatki piersiowej i jamy brzusznej celem oceny m.in. węzłów chłonnych, narządów śródpiersia i jamy brzusznej.
Zarówno torbiel, jak i nowotwór nie będą powiększać się po wysiłku.
W badaniu usg nowotwory nie mają konkretnego opisu budowy, kształtu. Opisuje się cechy guza ,co daje możliwość kierunkowania w stronę jakiegoś wstępnego rozpoznania i pomaga pokierować dalszą diagnostyką.
Proszę pamiętać również o tym, że powiększone węzły chłonne mogą być miejscem nowotworu pierwotnego, a także świadczyć o przerzucie nowotworowym. Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi