LekarzPomaga.pl - INTERPRETACJA WYNIKU TK TWARZOCZASZKI

Choroby nowotworowe

Interpretacja wyniku tk twarzoczaszki

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

wynik badania tk
tk twarzoszczeki bez kontrastu


w czesci poziomej kosci podniebiennych ,przy szwie podniebiennym srodkowym ,od dołu i ku tyłowi widoczne jest ich odcinkowe pogrubienie.Pogrubienie to ma łaczne wymiary ok.11x9x13 mm.Cech destrukcji warswy korowej nie stwierdza sie,tkanki miekkie wokół nie sa pogrubiałe.
Wcelu dokładnej oceny struktur miekkotkankowych,w razie watpliwosci klicznych wskazane badanie MR
Zatoki oboczne nosa obustronnie prawidlowe
Kompleksy przewodowo-ujsciowe obustronnie drozne
moje pytanie brzmi czy to grozne ?pani laryngolog przed badaniem tk mowila za to moze byc kostniak.czy trzeba to wycinac ,czy to rak?czy to badanie cos wykluczyło?

Lekarz:

Witam, proszę napisać z jakiego powodu wykonano to badanie - rozumiem, że jest jakaś zmiana na podniebieniu? od kiedy ona występuje? czy się powiększa? czy powoduje jakieś dolegliwości?

Użytkownik:

witam ,tak jest to taki guzek koloru podniebienia ,wydaje mi sie ze wyczułam ją ok 2 tygodnie temu i zaraz pobiegłam do lekarza ,ale moze byla tam i nie zwracałam uwagi na to a dolegliwosci nie powoduje zadnych ,raczej nie powieksza sie ,dziekuje

Tagi publikacji: guzek, kostniak, tk twarzoczaszki, twarzoczaszka, nowotwór, rak

Lekarz:

Radiolog oceniający tomografię nie określa tej zmiany jako kostniaka, a ja nie widzę obrazów więc nie jestem w stanie tego jednoznacznie stwierdzić, natomiast na podstawie tego opisu można by wnioskować, że jednak jest to kostniak - zmiana nie powoduje zmian w tkankach miękkich, nie niszczy warstwy korowej kości (można więc wnioskować o jej łagodnym charakterze). Kostniak jest jednym z najczęstszych nowotworów łagodnych kości (w tym kości twarzoczaszki), nie jest on groźny, a leczenie jest operacyjne - zmiany wycina się. Ostatecznie decyzję o dalszym postępowaniu musi podjąć laryngolog i/lub chirurg szczękowy po zapoznaniu się z obrazami tomografii. Ale tak jak pisałam zmiana nie wydaje się być groźna onkologicznie. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi