LekarzPomaga.pl - JAKIE BADANIE NALEZY ZROBIC I CZY TO PILNE

Choroby nowotworowe

Jakie badanie nalezy zrobic i czy to pilne

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

męzczyzna 67lat,niepalący, bez objawów klinicznych, czuje się dobrze, tk bez kontrastu wyk ponieważ w rutynowym rtg coś wyszło na lewym płucy, na tk okazało sie, ze NIC NIE MA na lewym, za to wykazało na prawym: 2 zmiany ognisk. w seg.3 płuca prawego, przy naczyniach sr.10mm (1m40) oraz podopłucnowo śr. 3,5mm (1m49)-zmiany niejednoznaczne.Innych zmian ognisk. nie wyk.Zrosty opłucnowe.Jamy opłucnowe wolne.Węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych niepowięk. Aorta piers.nieposzerzona.Śledziona niepowięk, Prawdopod.drobny guzek śr. 8mm w lewym nadnerczu. Nadnerczeprawe niepowięk, bez zmian ognisk.Struktury kostne bez ognisk destrukcji.Wykonano następnie USG jamy brzusznej - wszystko w normie poza lekkim stłuszczeniem wątroby. Osoba nie może poddać się badaniu tk z kontrastem gdyż czeka na leczenie jodem 131 subklinicznej nadczynności tarczycy. Czy powinien wykonać tk wysokiej rozdzielczości? Czy może bad. Pet? Po jakim czasie od otrzymania tych wyników należałoby wykonać badanie/ które? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Informacje dodatkowe:

Inne choroby:
stwierdzony ostatnio stan przedcukrzycowy, leczone od wielu lat nadciśnienie tętnicze, dna moczanowa, rozrost gruczołu krokowego - wszystko leczone i pod kontrolą specjalistów.
Wyniki morfologii krwi wszystko w normie.

Tagi publikacji: zrosty opłucnowe, guzek, guz w płucach, rak

Lekarz:

Witam, niestety takie guzki to duży problem diagnostyczny i nawet wśród specjalistów nie ma jednoznacznych opinii w kwestii postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Jeżeli chodzi o guzki o średnicy poniżej 5 mm to bardzo rzadko są one złośliwe i w zasadzie pod kątem onkologicznym stwierdzony 3,5 mm guzek nie jest szczególnie niepokojący i wymaga kontroli w KT za około 12 ms. Natomiast druga zmiana guzkowa o wielkości 10 mm jest w zasadzie na pograniczu obserwacji i niezwłocznych badań diagnostycznych mających na celu wyjaśnienie jej charakteru (zmiany powyżej 1 cm wymagają już właśnie takiej diagnostyki - chodzi tu głównie o diagnostykę inwazyjną mającą na celu pobranie materiału do badań histopatologicznych). W tym przypadku z uwagi na graniczną wielkość można pokusić się jeszcze o obserwację zmiany. Jeżeli chodzi o dalsze badania to faktycznie HRCT (tomografia wysokiej rozdzielczości) pozwala z dużo większą dokładnością niż standardowa KT ocenić charakter zmiany (choć i tak nie daje całkowitej pewności). W kwestii PET to w zmianach poniżej 10 mm eksperci nie zalecają jej wykonywania. Tak więc myślę, że kolejnym badaniem powinno być jednak HRCT wykonane za 2-3 miesiące (ewentualne kolejne kontrole po 6 i 12 ms) - w ocenie bierze się pod uwagę zmianę objętości guzka, jego gęstości, kształtu brzegów. Jeżeli stwierdzi się powiększanie zmiany to konieczna jest pełna diagnostyka wyjaśniająca. Oczywiście ostateczna decyzja powinna być podjęta przez pulmonologa i torakochirurga. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi