LekarzPomaga.pl - LEIOMYOSARCOMA G1 GUZ UMIEJSCOWIONY NA PALCU

Choroby nowotworowe

Leiomyosarcoma G1 guz umiejscowiony na palcu

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dwa dni temu odebrałam wynik badania histopatologicznego z rozpoznaniem Leiomyosarcoma G1. Dwa tygodnie wcześniej usunięto mi guz z palca serdecznego lewej ręki ok. 1,5 cm. Miałam go od około roku, ale dopiero w ostatnich tygodniach zaczął się powiększać w szybszym tempie. W badaniu histopatologicznym napisano: że zmiana nie jest wycięta w granicach tkanek zdrowych, mitozy 3/10 DPW, desmina (-), AMA (+). Jestem kobietą, mam 44 lata i żadnych innych objawów. Nie robiłam jeszcze żadnych dodatkowych badań. Czekam na wizytę u onkologa. Czy oznaczenie nowotworu jako G1 zwiększa szanse szanse jego wyleczenia? Proszę o interpretację podanych wyników.
Pozdrawiam
Anetta

Informacje dodatkowe:

nie chorowałam dotychczas na żadne poważniejsze choroby, nie przyjmowałam i nie przyjmuję żadnych leków

Lekarz:

Witam serdecznie, bardzo proszę o informację czy guz znajdował się w obrębie skóry ?

Użytkownik:

Tak, w obrębie skóry, miał wrzecionowaty kształt. Miałam robiony rentgen, kości były czyste. Na obrazie usg guz był w torebce naciskał jedynie na okoliczne naczynia i ścięgna co blokowało mi ten palec. Nigdy mnie nie bolał. Teraz po usunięciu mogę zginać palec, rana prawie się zagoiła.

Tagi publikacji: Leiomyosarcoma g1, nowotwór mięśni gładkich, guz na palcu, nowotwór złośliwy

Lekarz:

Rozpoznanie leiomyosacroma G1 oznacza mięśniakomięsaka gładkokomórkowego (nowotwór złośliwy) o niskim stopniu złośliwości. Biorąc pod uwagę lokalizację zmiany, w Pani przypadku mamy do czynienia z leiomyosarcoma skóry i tkanki podskórnej, który z uwagi na powierzchowne położenie cechuje się dobrym rokowaniem. W badaniu histopatologicznym mitozy 3/10 DPW (duże pola widzenia) oznaczają wolno postępujące podziały w komórkach nowotworu, jednak z drugiej strony nie udało się usunąć zmiany z marginesem zdrowych tkanek - w takiej sytuacji istnieje ryzyko rozsiewu komórek nowotworowych i należy to sprawdzić wykonując dodatkowe badania obrazowe, trzeba również ustalić czy usunięta zmiana była pierwotna czy wtórna (przerzutowa). Bardzo proszę udać się z wynikiem badania do onkologa, celem pogłębienia diagnostyki, a następnie ustalenia najbardziej odpowiedniego dla Pani postępowania. Pozdrawiam!.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi