LekarzPomaga.pl - MARKERY NOWOTWOROWE CA72-4

Choroby nowotworowe

Markery nowotworowe Ca72-4

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Wykonałam badania krwi robiąc markery nowotworowe CA72-4 wyszedł 15 . Zaniepokojona następnie wykonałam po tygodniu 5,66 HE4 - 33,5 , Cyfra 21-1 - 0,96 ; AFP 1,73 ; CRP

Informacje dodatkowe:

Brak objawów. 2 lata temu bóle brzucha, wizyty u gastrologa i badania zakończone diagnozą - zespól jelita drażliwego. Brak leków na stałe.

Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć z jakiego powodu wykonała Pani te badania ?

Użytkownik:

Prawdę powiedziawszy podczas badań które robię sobie co roku wpisałam wszystkie markery jakie mieli dostępne. Tak żeby w razie czego dowiedzieć się czy jakaś choroba się nie rozwija. Jeśli już to CA72-4 wyszło takie to czy przy wszystkich pozostałych markerach w normie robić jakieś badania dodatkowe i jakie ?

Tagi publikacji: markery nowotworowe, zespół jelita drażliwego, rozpoznanie nowotworu

Lekarz:

Jeśli chodzi o markery nowotworowe, to nie zaleca się ich rutynowego, profilaktycznego oznaczania, ponieważ nie służą one do rozpoznania choroby nowotworowej, w głównej mierze są wykorzystywane do monitorowania przebiegu procesu chorobowego, oceny skuteczności leczenia i ewentualnego wykrywania wznowy. Z tego też względu, wykonywanie takich badań w celu sprawdzenia czy nie rozwija się jakaś choroba, szczególnie przy braku objawów, nie jest zasadne. Wynika to również z faktu, że umiarkowana elewacja poziomu markera nowotworowego może występować w chorobach nieonkologicznych, np. w chorobach zapalnych, poza tym w onkologii nie ocenia się pojedynczego wyniku, tylko stężenie markera oznaczanego w określonych odstępach czasu. Odnosząc się do wyników Pani badań myślę, że na chwilę obecną nie ma powodu do niepokoju, poziom markera Ca 72-4 w badaniu kontrolnym był niższy i stężenia pozostałych markerów są prawidłowe. Dla pewności jednak proponuję wizytę u lekarza rodzinnego (konieczne jest dokładne zebranie wywiadu i badanie przedmiotowe) oraz wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych i usg jamy brzusznej. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi