LekarzPomaga.pl - OBJAŚNIENIE WYNIKÓW BADANIA HISTOPATOLOGICZNEGO -GUZ PIERSI

Choroby nowotworowe

Objaśnienie wyników badania histopatologicznego -guz piersi

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam. Moje pytanie dotyczy otrzymanego wyniku badania her. 2 miesiące temu miałam masektomię prostą piersi lewej. Wykryty guzek o wymiarze 7.5mm okazał się złośliwy. Oto opis badania histopatologicznego:
" Rozpoznanie wstępne: Carcinoma ductale in situ typus cibriformae et micropapillarae cum necrosis focalis z jądrami komórkowymi o pośrednim stopniu antypii G2 wg. van Nuys.
UZUPEŁNIENIE: W jednym z dokrojonych wycinków obecny jest obszar o największym wymiarze 1,4mm mogący odpowiadać carcinoma invasium No Special Type - nie uwidoczniono tego obrazu w badaniach imunohistochemicznych.
ROZPOZNANIE KOŃCOWE:
Rak przewodowy przedinwazyjny (postać z atypią dużego stopnia i z martwicą comedo) Obecne drobne ognisko naciekania. Immunofenotyp zmiany przedinwazyjny: ER-,PR-,CK+,p63+ w komórkach mioepithelialnych pT1a..
C50 Rak piersi lewej pT1aN0(SN)
Później otrzymałam wynik HER o następującej treści: Oznaczono białko HER2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana HER-2/neu(4B5)
Odczyn pozytywny w komórkach raka naciekającego (Score= 3+)
UWAGA! ognisko raka naciekającego (HER 3+) stanowi ok.5% utkania w nadesłanym materiale."
Pytanie moje brzmi :Co oznacza 5% utkania? To dużo czy mało? Jestem po pierwszym cyklu chemioterapii wg schematu AC, mam dostać jeszcze trzy.Wiem też że nie dostanę herceptyny ponieważ guz był mniejszy niż 1cm.
Czy brak leczenia herceptyną wiąże się z gorszymi rokowaniami? Węzły chłonne nie miałam zajęte.Jakie są rokowania przy tego typu raku? czy mam szanse na całkowite wyleczenie?

Tagi publikacji: masektomia, guz piersi, rak piersi, usunięcie piersi, badanie histopatologiczne, przerzuty guza piersi

Lekarz:

Witam, z podanych przez Panią informacji wynikałoby, że nowotwór został wykryty bardzo wcześnie - guz miał małe rozmiary, nie stwierdzono przerzutów w okolicznych węzłach chłonnych, dodatkowo jest to rak przewodowy przedinwazyjny, a to wszystko są czynniki korzystne rokowniczo. Co prawda stwierdzono dużego stopnia atypię i niewielkie ognisko naciekania poza przewody mlekowe, ale stanowi ono jedynie 5% utkania całego nowotworu, czyli nie dużo i nie powinno to mieć większego wpływu na rokowanie. Nadekspresja receptora HER 2 (3+) jest co prawda niekorzystnym czynnikiem rokowniczym (wiąże się z większą złośliwością, skłonnością do przerzutów) i faktycznie w celu zmniejszenia ryzyka u takich chorych stosuje się dodatkowo herceptynę, jednak według badań naukowych w przypadku tak małych guzów (poniżej 1 cm) nie ma wskazań do jej włączenia, bo nie wpływa to w istotny sposób na rokowanie. Dlatego nie musi się Pani przejmować, że nie będzie ona zastosowana. Co do rokowania to z uwagi na wczesne wykrycie i podjęte leczenie wydaje się ono jak najbardziej korzystne. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi