LekarzPomaga.pl - WYNIK BADANIA HISTOPATOLOGICZNEGO, TARCZYCA

Choroby nowotworowe

Wynik badania histopatologicznego, tarczyca

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam-proszę o wyjaśnienie hist pat po resekcji tarczycy z węzłami okołotchawicznymi z powodu raka brodawkowatego. Miejsce pobrania 1. tarczyca w całości i wynik makroskopowy-wymiary 6.2x5x4cm,na granicy cieśni i pp guz lity kremowy 1,2x1,2x0,9,niezmieniona cieśń.Wynik mikroskopowy-rak brodawkowaty wariant klasyczny pTNM to pT1b ( co to znaczy?). Rak o największym wymiarze 12mm mikroskopowo nacieka tkankę tłuszczową okołotarczycową, obecna angioinwazja,rozrost guzkowy tarczycy. Miejsce pobrania 2-węzły chłonne przedtchawicze-fragment tkanki tłuszczowej śr.1 cm pobrano w całości-i wynik mikroskopowy to tkanka włóknisto tłuszczowa z przekrojami naczyń krwionośnych. I moje pytanie-co oznacza pT1b, oraz czy ja mam przerzuty,i co z węzłami chłonnymi, ponieważ nie ma wzmianki o N ani M w klasyfikacji TNM. Jaki to stopień zaawansowania?-dziękuję za odpowiedź.

Tagi publikacji: badanie histopatologiczne, węzły okołotchawiczne, rak brodawczaka, nowotwór

Lekarz:

Szanowna Pani, przedstawiona klasyfikacja pTNM to klasyfikacja na podstawie badania histopatologicznego. pT1b oznacza, że guz pierwotny jest wielkości ponad 1 cm i maksymalnie do 2 cm ograniczony miejscowo do tarczycy.
W zbadanych węzłach przedtchawiczych nie wykryto zmian nowotworowych.
Przy takim jak powyżej określeniu cechy T oraz gdy w węzłach nie będzie komórek raka i przy braku przerzutów odległych stopień zaawansowania nowotworu dla osób powyżej 45 roku życia byłby określony jako I. A przy niskim stopniu zaawansowania nowotworu i zmianach ograniczonych do tarczycy możliwe jest całkowite wyleczenie. Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi