LekarzPomaga.pl - ZMIANY ROZSIANE W PŁUCACH, PODEJRZENIE RAKA TRZUSTKI. BRAK JAKIEJKOLWIEK DIAGNOZY, 59 LAT

Choroby nowotworowe

Zmiany rozsiane w płucach, podejrzenie raka trzustki. Brak jakiejkolwiek diagnozy, 59 lat

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam zwracam się z prośbą o udzielenie informacje gdzie mogę się zgłosić z chorym tatą u którego próbują zdiagnozować nowotwór trzustki i mimo skierowania do szpitala odesłali go do domu. Pacjent lat 59.
Poniżej zamieszczam wypis ze szpitala.
nazwa choroby zasadniczej i współwystepującej: wtórny nowotwór złośliwy innych określonych umiejscowień.
Dane wypisowe: epikryza. Pacjent z podejrzeniem guza trzustki i zmian rozsianych w płucach po diagnostyce w ramach ROO im. Kopernika , skierowany do diagnostyki w oddziale chirurgii klatki piersiowej gdzie został zdyskwalifikowany do diagnostyki inwazyjnej i wypisany w dniu 8.11.2018 ze względu na INR 1,69 . Stan ogólny -pacjent osłabiony , wydolny oddechowo w stopniu który może być pogorszony w wyniku badania endoskopowego, oraz obraz i opis badania PET z dnia 8.11.2018 głowa i szyja: nie stwierdza się wzmożonego metabolizmu FDG w strukturach tkankowych i narządowych głowy i szyj. Węzły chłonny nie powiększone , niopobudzone.
Klatka piersiowa: w obu płucach liczne , rozsiane , aktywne metaboliczne ( SUV max.do 6,1) zmiany guzkowe oraz naciekowe. Największe zmiany naciekowe w segmencie 6 płuca prawego i w segmencie 3 płuca lewego z obszarami rozpadu . Wzmożenie aktywności metabolicznej opłucnej płuca prawego i lewego u podstawy , SUV max. do 6,0 , bez ewidentnego jej pogrubienia , z obecnością nieakatywnego płynu w jamach opłucnych , w prawej szerokości do 30mm , w lewej szerokości do 5 mm . Węzły chłonne nie powiększone , pobudzone we wnękach i podostrogowo w sródpiersiu , SUV max. do 3,5, odczynnowe . Jama brzuszna i miednica :narządy brzucha i miednicy bez ogniskowych zaburzeń metabolizmu glukozy. Głowa trzustki powiększona , niejednorodna , z obecnością zwapnień , z widocznym dystalnie poszerzonym przewodem Wirsunga do 10mm i proksymalnie poszerzonym PŻW , szer. do 16mm oraz drogami żółciowymi wewnątrz wątrobowymi. Obwodowa część trzonu i ogon zanikowe z licznymi zwapnieniami. Cechy nadciśnienia wrotnego : poszerzona żyła wrotna szer. 19mm , naczynia krążenia obocznego i powiększona śledziona dł do 150mm . Węzły chłonne nie powiększone , niepobudzone. Układ kostno mięśniowy: nie stwierdza się wzmożonego metabolizmu FDG. Wnioski: aktywne metabolicznie obustronne zmiany w miąższu płucnym , z cechami rozpadu i odczynem ze strony opłucnej o niejasnym charakterze , najbardziej zapalnym z uwzględnieniem etiologii swoistej. Proces neo mniej prawdopodobny. Lekarz opisujący : A.M. lekarz konsultujący R.S. Obecnie pacjent w stanie ogólnym jak w dniu wczorajszym gdy opuścił z wypisem szpital. Stan ogólny pacjenta zadowalający . Pacjent wydolny oddechowo i krążeniowo. Pacjent skierowany do tut IP , transportem medycznym przez lekarza IP szpitala w Łagiewnikach dr.M. pulmonologa , który nie zapoznał się z cała dokumentacją medyczną , nie odczytał karty informacyjnej z tut szpitala oraz badania PET na podstawie których nadal nie stwierdzam wskazań do wykonania badań inwazyjnych z zakresu działania oddziału chirurgi klatki piersiowej -(patrz wynik PET)powyżej). Telefonicznie poinformowano dr.M o wnioskach badania Pet ale stwierdził że w centrum chorób płuc nie zajmują się diagnostyką zmian rozsianych w płucach tym gruźlicy!!!! Stan ogólny pacjenta ( zgodny z opisanym w karcie informacyjnej izby przyjęć WZZOZ CLCH PIR im. Chylińskiego przez dr. M . pozwala na kontynuacje diagnostyki i ewentualnego leczenia paliatywnego w poradni onkologicznej . Z tego powodu zlecono transport medyczny do domu.

Pacjent nie dostał zadnych wskazówek do dalszego postępowania . Moim zdaniem pacjent w złym stanie ogólnum , nie o z e sam oddychac ma ciągły kaszel , nie potrafi się sam ubrać z powodu osłabienia siły mięśniowej , słania się na nogach .
Bardzo proszę o wskazówkę i pomoc gdzie należy sie dalej zgłosić.

Informacje dodatkowe:

Badania tomografii , pet, biopsja, bronchoskopia.

Lekarz:

Witam serdecznie, bardzo proszę o informację jakie objawy występowały lub obecnie występują u Pani taty, w jaki sposób rozpoczęła się diagnostyka i jak doszło do wykonania tych badań ? otrzymaliście Państwo skierowanie do szpitala od lekarza rodzinnego czy może zgłosiliście się tam z kartą DiLO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego) ? Jakie badanie endoskopowe było wykonane, czy chodzi o bronchoskopię i czy wtedy wykonano biopsję ? Macie Państwo wynik tej biopsji ? jeśli tak, to jaka jest jego treść. Czy w chwili obecnej występują takie symptomy jak: żółtaczka (żółte zabarwienie powłok skórnych i/lub twardówek oczu), ciemny mocz (taki jak piwo lub mocna herbata), jasny stolec i świąd skóry ?

Użytkownik:

Witam, tata zgłosił się do lekarza gastrologa koło maja , z bólami brzucha , ogólnym osłabieniem , gorączką i rozwolnieniem. Lekarz zlecił biopsje na której nic nie wykazano. Założył kartę dilo . w miedzy czasie okazało się że ciężko mu się oddycha , kaszel i duszności . lekarz stwierdził że jest to nowotwór trzustki z przerzutami ale badanie biopsji nic nie wykazało. Zlecono wizytę w specjalistycznym szpitalu onkologicznym w Łodzi im Kopernika. Tam zlecono tomografię komputerową płuc ze względu na wodę w płucach okolu 700ml. Lekarz stwierdził że płuca nie są teraz najważniejsze i znów zlecono biopsje trzustki plus tomografię w 3d , oraz bronchoskopię. Badania wykazały zmiany naciekowe w płucach z przyczyn nieznanych .Tata zapisał się do onkologa który ponownie kazał zrobić biopsje trzustki .Po mojej prośbie , błaganiu zalecono badanie Pet w celu wykrycia komórek nowotworowych ale badanie nie pokazuje obecności komórek nowotworowych . W poniedziałek dostał telefon o zgłoszeniu się na oddział torakochirurgi w celu pobrania wycinków z płuc ale po stawieniu się okazało się że pacjent się nie kwalifikuje do zabiegu ponieważ ma słabe wyniki krwi , słabe krzepniecie i odesłano go do domu z brakiem jakichkolwiek dalszych postępowań. Nikt nie postawił diagnozy do dnia dzisiejszego w środę dostał skierowanie od lekarza rodzinnego do szpitala chorób płuc w Łagiewnikach koło Łodzi z podejrzeniem gruźlicy , w szpitalu po zapoznaniu się z wynikami badań jakie posiadał stwierdzono że szpital nie posiada specjalistycznego sprzętu ponieważ okazało się że na jednym ze zdjęć w okolicy śródpiersiowej widnieje guz, nie wiadomo jakiego pochodzenia. Ze szpitala chorób płuc przewieziono go do szpitala Kopernika ponownie ale oni stwierdzili że pacjent już tu był i nie mogą nic zrobić i odwieźli go karetką do domu. mimo że tata wygląda jak wrak człowieka nie chcieli go skierować na inny oddział. Poza tym ma cukrzyce bierze insulinę i problemy ze słuchem , które mimo leczenia się nie poprawiają. Nie ma żółtaczki , mocz jest koloru naturalnego , nie ma problemu ze skórą , kał w kolorze brązowym. Ciśnienie ma różne raz 130/70 raz 90/70 . Skoki ciśnienia się pojawiają. Przy tym brak apetytu. Załączam wyniki badań . Może pomogą. Póki co nie wiem czy jest to choroba która da się wyleczyć albo zaleczyć czy jest też to choroba i pozostało mu nie wiele czasu dlatego nie chcą się nim zająć. Chciałabym poznać odpowiedź , a każdy nas zbywa.ja nawet teraz nie wiem do jakiego oddziału czy lekarza się kierować .

Załączniki:
ocenzurowane.jpg - Zmiany rozsiane w płucach, podejrzenie raka trzustki. Brak jakiejkolwiek diagnozy, 59 lat
ocenzurowane.jpg - Zmiany rozsiane w płucach, podejrzenie raka trzustki. Brak jakiejkolwiek diagnozy, 59 lat
ocenzurowane.jpg - Zmiany rozsiane w płucach, podejrzenie raka trzustki. Brak jakiejkolwiek diagnozy, 59 lat
ocenzurowane.jpg - Zmiany rozsiane w płucach, podejrzenie raka trzustki. Brak jakiejkolwiek diagnozy, 59 lat
ocenzurowane.jpg - Zmiany rozsiane w płucach, podejrzenie raka trzustki. Brak jakiejkolwiek diagnozy, 59 lat
ocenzurowane.jpg - Zmiany rozsiane w płucach, podejrzenie raka trzustki. Brak jakiejkolwiek diagnozy, 59 lat
ocenzurowane.jpg - Zmiany rozsiane w płucach, podejrzenie raka trzustki. Brak jakiejkolwiek diagnozy, 59 lat

Tagi publikacji: pet, biopsja, bronchoskopia, rak trzustki, trzustka, nowotwór trzustki, płuca, rak płuc, leczenie paliatywne

Lekarz:

Przeanalizowałam dokładnie wyniki wszystkich przedstawionych przez Panią badań i moje wnioski są następujące:
- podstawą rozpoznania jakiegokolwiek nowotworu, w tym nowotworu trzustki, jest dodatni wynik badania histopatologicznego, umożliwiający określenie m.in. rodzaju nowotworu oraz stopnia złośliwości histologicznej. U Pani taty wykonano jedynie biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC) i pobrano materiał do badania cytologicznego, które odpowiada na pytanie czy w badanym materiale są komórki nowotworowe czy nie – u pacjenta komórek nowotworowych w pobranym materiale z trzustki nie stwierdzono, a zatem w chwili obecnej nowotwór trzustki stoi tu pod bardzo dużym znakiem zapytania.
- w jednym z badań obrazowych jest napisane: głowa trzustki powiększona, niejednorodna , z obecnością zwapnień , z widocznym dystalnie poszerzonym przewodem Wirsunga do 10mm i proksymalnie poszerzonym PŻW , szer. do 16mm oraz drogami żółciowymi wewnątrz wątrobowymi. Obwodowa część trzonu i ogon zanikowe z licznymi zwapnieniami - oczywiście taki obraz budzi niepokój guza trzustki, ale tego typu zmiany mogą również występować w przebiegu przewlekłego zapalenia tego narządu, z kolei powiększenie śledziony wynika najpewniej z opisywanego w badaniu nadciśnienia wrotnego i nasuwa podejrzenie marskości wątroby, o czym może świadczyć też wydłużony INR (niestety o wątrobie wspomniane jest tylko w USG jamy brzusznej z czerwca), należałoby również przeanalizować wyniki badań laboratoryjnych pod kątem marskości (morfologia, ALT, AST, ALP, GGTP, albumina, bilirubina całkowita i związana, LDH).
- w celu wyjaśnienia zmian w trzustce proponuję wykonanie badania EUS (endoskopowa ultrasonografia) z BAC (biopsja aspiracyjna cienkoigłowa) – ktoś wcześniej już sugerował wykonanie tego badania. BAC podczas EUS stanowi wiarygodny sposób diagnozowania zmian złośliwych w trzustce. Być może podczas poprzednich biopsji lekarz nie nakłuł właściwej zmiany i stąd wyniki wyszły ujemne (nie wiem też w jaki sposób te biopsje były przeprowadzane, ale z uwagi na to, że nie ma żadnej informacji o wykonanym EUS, wnioskuję, że materiał pobrano przez powłoki brzuszne). Najszybciej można wykonać to badanie na kartę DiLO, która została wystawiona przez gastrologa, o ile nie została jeszcze zamknięta.
- jeśli chodzi o zmiany w płucach, sytuacja jest rzeczywiście trudna, bo z jednej strony w badaniu PET opisują, że zmiany te najbardziej odpowiadają zmianom zapalnym, a proces nowotworowy jest mało prawdopodobny, z drugiej strony w tomografii komputerowej radiolog opisuje masę guzowatą w śródpiersiu tylnym, podejrzaną o guz przełyku. W tej sytuacji należy wykonać gastroskopię i ten przełyk obejrzeć. Warto sprawdzić również gruczoł krokowy (prostatę) pod kątem ewentualnej choroby nowotworowej. Jeśli okaże się, że w gastroskopii i gruczole krokowym nie ma odchyleń, uważam, że należy pogłębić diagnostykę zmian w płucach, celem ustalenia ich charakteru, w ramach Oddziału Pulmonologicznego. Najlepiej byłoby pobrać materiał ze zmian w płucach i obejrzeć go pod mikroskopem, z tego co Pani pisała, tata został zdyskwalifikowany z uwagi na wydłużony INR – rzeczywiście wykonywanie zabiegu inwazyjnego w przypadku wydłużonego INRu grozi ryzykiem krwawienia, dlatego wcześniej w celu normalizacji tego parametru można przetoczyć świeżo mrożone osocze.
Reasumując, z pewnością sytuację trzeba wyjaśnić i starać się dążyć do postawienia rozpoznania. Nie wszystkie możliwe badania zostały jeszcze wykonane. Proszę dowiedzieć się co stało się z kartą DiLO wystawioną przez gastrologa, czy została ona już zakończona czy jeszcze nie – takie informacje uzyskają Państwo w szpitalu, do którego zgłosiliście się z tą kartą, jeśli nie została jeszcze zamknięta, w jej ramach można wykonać badanie EUS. Koniecznie proszę wykonać gastroskopię i udać się do urologa celem sprawdzenia prostaty. Z tego co Pani napisała, wnioskuję, że tata przebywa teraz w domu, w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości i/lub pogorszenia stanu ogólnego, można udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub zgłosić się na Izbę Przyjęć Internistyczną (wymagane jest skierowanie) szpitala, znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania.
Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi