LekarzPomaga.pl - 5TA KOŚĆ ŚRÓDSTOPIA, ZŁAMANIE, BRAK ZROSTU PO 8 TYGODNIACH

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

5ta kość śródstopia, złamanie, brak zrostu po 8 tygodniach

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jan Wasielewski

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry jestem 8 tyg po złamaniu 5tej kości śródstopia bez przemieszczenia. Niestety po prawie 8 tyg dalej nie widoczny zrost na rtg w badaniu manualnym stopa nie boli, brak krwiaka, brak opuchlizny nawet stopa po skierowaniu w dół nie sinieje. Mogę ja obciążać pełnym ciężarem na boso bez bólu, jedynie czuje lekkie zdrętwienie w rejonie pięty. Czy można próbować chodzić w takim stanie?. Klinika proponuje zabieg zespolenia ja osobiście wolał bym go uniknąć. Co Pan proponuje zrobić w moim przypadku? Mimo takie obciążenia kości bez przemieszczeń czy możliwe że jest tam jakiś zalążek zrostu skoro przy takim obciążeniu nawet nie puchnie nic ani nie sinieje?

Tagi publikacji: kość śródstopia, złamanie nogi, stopa, obrzęk pourazowy, zrastanie stopy po złamaniu, zginanie stopy, kostnina, brak kostniny, brak zrostu

Lekarz:

Dzień dobry,
Do momentu stwierdzenia zrostu nie jest zalecane pełne obciążanie, a z tym wiąże się normalny chód. Z pana opisu wynika, że klinicznie rekonwalescencja przebiega w sposób dobry, w kwestii zrostu, kiedy mamy rozbieżność między obrazem RTG, a stanem Chorego, ostatecznym potwierdzeniem powinna być tomografia komputerowa. Jeśli potwierdzi ona brak zrostu i tworzenie się stawu rzekomego wówczas warto poddać się zabiegowi.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi