LekarzPomaga.pl - BÓL KRĘGOSŁUPA

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

Ból kręgosłupa

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
Od wielu lat męczy mnie ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowy. Po konsultacji u ortopedy wykonałam rezonans całego kręgosłupa. Po przeczytaniu opisu odesłał mnie on do neurochirurga ze stwierdzenie, że będzie potrzebny zabieg. Neurochirurg nakazał mi schudnąć (moja waga 67kg przy wzroście 169cm) i wykonywać skłony rano oraz uważać na każdy ruch. Powiedział również, że moje dyski są zbyt małe, żeby kwalfikowaly się do zabiegu.Ból od paru miesięcy nie pozwala mi normalnie funkcjonować. Boli mnie często prawa noga przy stawianiu kroków lub dłuższym staniu. Co oznacza stwierdzenie, że dyski są zbyt małe? Co mogę zrobić dalej, aby móc prawidłowo funkcjonować?

Informacje dodatkowe:

MRI odc lędźwiowego
Oś odcinka lędźwiowego w projekcjiA-P wygięta w lewo, fizjologiczna lordoza lędźwiowa zachowana.Kręg przejściowy na pograniczu lędźwiowo- krzyżowym,szczątkowa tarcza S1-S2. Cechy dehydratacji tarcz miedzykręgowych na poziomach L2-L3 oraz L4-L5-S1 - obniżenie intensywności sygnału w obrazach T2 zależnych.
Na poziomie L4-L5 widoczna centralno- lewoboczna protruzja tarczy miedzykręgowej na ok. 4-5 mm z zaznaczoną impresją worka oponowego i zwężeniem zachyłka korzeniowego i otworu miedzykręgowego po stronie lewej. Na poziomie L5-S1 centralno obuboczna protruzja tarczy miedzykręgowej zwęża nieco oba zachyłki korzeniowe.
Reszta w normie.

Tagi publikacji: ból kręgosłupa, kręgosłup, zwyrodnienie

Lekarz:

Witam, niestety nie umiem powiedzieć co neurochirurg miał na myśli mówiąc o zbyt małych dyskach, natomiast opisane w MR zmiany kręgosłupa lędźwiowego nie są bardzo zaawansowane i nie kwalifikują się do leczenia zabiegowego i to zapewne lekarz specjalista miał na myśli. Jest Pani osobą młodą i jeżeli nie ma bezwzględnej konieczności to takie interwencje zabiegowe należy opóźnić jak tylko się da, gdyż nie zawsze przynoszą one pożądaną poprawę w zakresie odczuwanych dolegliwości, a mogą po jakimś czasie wystąpić wtórne zmiany zwyrodnieniowe, a w takich przypadkach kolejne zabiegi są już dużo trudniejsze i mniej skuteczne.
Natomiast należy zadbać o kondycję kręgosłupa - wskazane w takich przypadkach są zabiegi rehabilitacyjne, początkowo pod nadzorem fizjoterapeuty, a później samodzielne i regularne ćwiczenia mające wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe. To zapobiegnie narastaniu zmian zwyrodnieniowych i zmniejszy dolegliwości bólowe. Okresowo przy nasilaniu dolegliwości należy stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych. O leczeniu i rehabilitacji powinien decydować lekarz rodzinny. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi