Ból prawego kolana podczas jazdy na rowerze, biegania i wchodzenia pod górkę
Niecały rok temu po treningu pojawił się ból prawego kolana, między rzepką a udem. Z wizyty u ortopedy w USG wyszedł widoczny obrzęknięty troczek przyśrodkowy MPFL, nieco zwiększona ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym i niewielki obrzęk błony maziowej. Zalecono mi konsultację z fizjoterapeutą, który zalecił mi ćwiczenia poprawiające tor rzepki, uwolnienia, stabilizacja... Niestety ostatnim czasem wszystko wróciło. Ból kolana doskwiera mi przy jeździe na rowerze, bieganiu, dłuższych spacerach gdzie trzeba iść pod górę, nawet przy prowadzeniu samochodu, gdy robię dłuższą trasę... czuje ból i pieczenie po wewnętrznej stronie kolana, czasem uczucie "ciągnięcia" i prąd przechodzący wzdłuż łydki. Do tego towarzyszy mi uczucie trzeszczenia, ocierania się.. Po ponownej wizycie u ortopedy zalecił mi rezeonans magnetyczny kolana.
W badaniu wszystko wyszło w porządku oprócz czterech rzeczy:
1. Drobne zmiany śród łąkotkowe (niewielkie zmiany degeneracyjne) wrogu tylnym łąkotki przyśrodkowej.
2. Cechy niewielkiej chondropatii w stawie rzepkowo-udowym.
3. Wysokie ustawienie rzepki. wskaźnik Insall-Salvati=1,36.
4. Obraz MR jak w konflikcie ciała tłuszczowego Hoffy (Hoffafat pad impingement syndrome).
Jestem zaniepokojona tym opisem, dlatego proszę o jego interpretację. Czy wskazuje to na leczenie farmakologiczne lekami przeciwzapalnymi ? Konsultacje u fizjoterapeuty ? Czy zabieg typu antroskopia ?
Tagi publikacji: Ból kolana podczas jazdy na rowerze, biegania, wchodzenia pod górkę
Witam serdecznie.
Opis Pani badania w polaczeniu z objawami (bol okolicy stawu kolanowego) pokazuje niewielkie zmiany degeneracyjne okolicy łękotki. Poza tym ma Pani tzw konflikt ciała tłuszczowego Hoffy. Ciało tłuszczowe to struktura w stawie kolanowym, która odpowiada za amortyzacje. W pewnych sytuacjach (np nadmierne obciążenie stawu, nieprawidłowy ruch rzepki) może dochodzić do jego przerostu i podrażnienia (jak to jest u Pani). Występuje wtedy ból ale też obrzęk, zaburzenia w trakcie ruchu (trzeszczenia, przeskakiwania). Decyzję o leczeniu należy podjąć po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji. W większości przypadków wystarcza zabiegi rehabilitacyjne (np taping który pozwala na korektę ustawienia rzepki, krioterapia czy masaż powięziowy). Biorąc pod uwagę Pani młody wiek zalecałabym w pierwszej kolejności zabiegi rehabilitacyjne, ewentualnie dodatkowo włączenie leków przeciwzapalnych (w postaci żelów, lub tabletek). Jednak czasem konieczne jest wykonanie artroskopii (jeżeli zabiegi rehabilitacyjne nie przynoszą poprawy), ale nie wydaje się, że jest to na tą chwile konieczne