LekarzPomaga.pl - BÓLE Z TYŁU KOLANA, BIEGANIE

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

Bóle z tyłu kolana, bieganie

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Nanaszko

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam. Jestem osobą która dużo biega. W maju po wizycie w parku trampolin pojawił się problem z kolanami. Następnego dnia bolały kolana, ale nie sam staw kolanowy tylko jakby wszystko dookoła stawu. Dałam odpocząć kilka dni nogom, zrezygnowałam z treningów na rzecz lekkiego rozciągania i rolowania. Wróciłam do treningów, ale po cięższych jednostkach pojawił się ból nóg od kolana w dół. Ból w obu nogach, w prawej bardziej nasilony. Brak opuchlizny, zasinienia. Ból ciężki do określenia...jakby nogi miały mi za chwilę eksplodować. Do tego podczas zginania lub prostowania nogi ból z tyłu kolana w miejscu ścięgien. Jakby ciągniecie. Po odpoczynku ból mijał. Z czasem było coraz gorzej. Doszło do tego, że nie mogę kucnąć, zgiąć nóg. Z tygodnia na tydzień ruchomość i poziom rozciągnięcia nóg spadł drastycznie. Siad na piętach czy siad plotkarski są nie wykonalne teraz ( przed bólami nie sprawiające żadnego kłopotu ). Od 3 miesięcy nie biegam, bo po kilku km nie jestem w stanie ustać na nogach. Dłuższe przebywanie w jednej pozycji np. kiedy stoję w pracy lub chodzę ciężko mi jest podnieść nogę wyżej. Jeśli siedzę, nie mogę nogi rozprostować w kolanie. Problem z wchodzeniem i schodzeniem po schodach. Czasem mam wrażenie że nogi się po de mną uginają. Mieszkam w UK. Byłam u lekarza pierwszego kontaktu. Dostaje receptę na leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie wiem co mam robić dalej...

Informacje dodatkowe:

Listopad 2017 zapalenie rozcięgna podeszwowego noga prawa, pod lewym kolanem torbiel Beckera od 2 lat ( nie dająca żadnych objawów bólowych )

Tagi publikacji: ból kolana, kolano, rolowanie nogi, torbiel beckera, baker, staw kolanowy

Lekarz:

Dzień dobry,

przyczyn bólu w okolicy stawu kolanowego jest bardzo wiele. W Pani przypadku wykluczyć można nagły uraz, który z pewnością oprócz silnych dolegliwości objawiałby się obrzękiem okolicy stawu.
Z Pani opisu wynika, że uprawia Pani wiele aktywności fizycznych obciążających stawy kolanowe (bieganie, tampoliny) i tutaj można upatrywać się przyczyn dolegliwości. W Pani przypadku prawdopodobny jest zespół rzepkowo-udowy , zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych lub torbiel Bakera. W każdym z tych przypadków ograniczenie treningów i stosowanie miejscowo działających maści przeciwzapalnych i przeciwbólowych może przynosić ulgę, lecz do prawidłowego leczenia konieczna jest pewna diagnoza, a ta możliwa jest po zobrazowaniu stawów kolanowych poprzez badanie MRI (rezonans magnetyczny) lub USG.
Jeśli ma Pani taką możliwość, proszę jak najprędzej wykonać jedno z badań obrazowych.

Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi