LekarzPomaga.pl - CZY TO OBJAWY CHOROBY KRĘGOSŁUPA?

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

Czy to objawy choroby kręgosłupa?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
7 miesięcy temu gdy miałam infekcję pęcherza moczowego brałam w dużych dawkach furagin i od tamtego momentu zaczęły się moje problemy. Zaczęły się bóle nóg, łydek, skurcze łydek tak mocne, że pomagały tylko leki przeciwbólowe. Kilka dni bólu, kilka dni przerwy i tak ciągle. Miałam wrażenie, że całe nogi mam sztywne, rano jakby zabetonowane, dopóki ich nie rozruszałam. Boki ciągną niesamowicie, a czasami miałam takie momenty, że czułam jakbym nie czuła łydek. Musiałam je masować, czułam jakby ktoś wtłaczał mi coś w żyły. Trochę pochodzę i muszę szybko usiąść. Często marzną mi też stopy i wtedy muszę je szybko ocieplać, bo przyczynia się to do większego bólu. W międzyczasie brałam biseptol na pęcherz moczowy i miałam spokój na ok. dwa miesiące. Bóle znowy powróciły, jeszcze mocniejsze. Do tego wszystkiego doszło jakby sztywnienie twarzy, jakby coś nie tak było z nerwami, albo jakby szczęki odmawiały posłuszeństwa, język i podniebienie też były jakieś inne. Byłam u chirurga naczyniowego, miałam usg doplera - wszystko w normie. Byłam u laryngologa - w normie. Byłam u neurologa - powiedział, że on tu nie widzi problemów z kręgosłupem i neurologicznych i stwierdzil, ze to na pewno zespol niespokojnych nog. Poszłam więc samodzielnie wykonać rtg kręgosłupa: oto wyniki; szyjny- spłycenie fizjologicznej lordozy kregoslupa szyjnego, zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe pomiedy wyrostkami poprzecznymi w dolnym odcinku kregoslupa szyjnego, piersiowy-skrzywienie kregoslupa w strone prawa, drobne osteofity przy trzonach kregowych piersiowych, lędźwiowy- skrzywienie kregoslupa w strone lewa, zwezenie krazka miedzykregowego ls w strone lewa,. Poszłam z tymi wynikami do innego neurologa, który powiedział mi, że nie jest aż tak źle, żeby mnie bolało, więc ten ból nóg nie jest od kręgosłupa. Dalej zrobiłam usg - wszystko w normie, oprócz tego, że wyszedł torbiel w lewym jajniku ok 6cm, ale od razu miałam też usg dopochwowe i lekarz tylko do mnie: -pani już nie miesiączkuje, prawda? -miesiączkuję normalnie, -ale chyba ostatnio pani miala okres, -nie, - dziwne. Nie za bardzo zrozumiałam o co chodziło lekarzowi. Na usg również potem zobaczyłam, że mam wpisane, że jest woreczek żółciowy, a przecież miałam go usuniętego w wieku 16 lat. Inne badania: potas (5,1), wapń w normie, tsh w normie, cholesterol podwyższony, glukoza 107. Aktualnie dokuczają mi najbardizej te nogi, w momentach nasilonego bólu mam problem z położeniem ich na łóżko, a każdy ich dotyk to ogromny ból. Poproszę o jakieś sugestie, bo już nie mam siły na chodzenie od jednego do drugiego specjalisty. Nie wiem czy to rzeczywiście objawy od kręgosłupa czy powinnam szukać jeszcze gdzieś indziej.

Informacje dodatkowe:

-usunięcie woreczka żółciowego
-usunięcie żylaków w lewej nodze
- biorę aktualnie dih, tolperis, pyralgine, aluwin

Tagi publikacji: bóle nóg, skurcze łydek, zespół niespokojnych nóg, ból kręgosłupa, kręgosłup

Lekarz:

Witam, jeżeli chodzi o RTG kręgosłupa to faktycznie zmiany zwyrodnieniowe i skrzywienie kręgosłupa nie są mocno nasilone i nie wymagają żadnej innej interwencji poza ewentualnymi zabiegami rehabilitacyjnymi (tak wynika z wykonanych zdjęć RTG). Poza tym, gdyby te dolegliwości bólowe miały związek z tymi zmianami to przede wszystkim odczuwałaby Pani bóle w okolicy kręgosłupa, ewentualnie promieniujące do pośladków, ud, podudzi. Tak więc nie wiązałabym tych dolegliwości z tymi zmianami. USG Doppler naczyń kończyn jest prawidłowe, więc możemy również wykluczyć zaburzenia krążenia. Co do USG ginekologicznego to torbiel tej wielkości oczywiście należy leczyć hormonalnie (lub ewentualnie skontrolować po miesiączce obraz USG), ale nie jest to przyczyną bólu nóg.
Jeżeli chodzi o badania z krwi, które powinna Pani wykonać (poza tymi, które już Pani wymieniła) to byłyby to: morfologia, sód, chlorki, magnez, wapń z podziałem na całkowity i zjonizowany, transaminazy, fosfataza zasadowa, mocznik, kreatynina, kinaza kreatynowa, CRP, OB, czynnik reumatoidalny, poziom kwasu moczowego, mocz ogólny oraz badanie w kierunku boreliozy (bardzo ważne w tym przypadku badanie!). Wśród tych badań są również takie, które podwyższają się w chorobach reumatologicznych i myślę, że powinna Pani skonsultować się jeszcze z reumatologiem - jest wiele schorzeń reumatologicznych (w tym chorób układowych tkanki łącznej), w których pojawiają się tego typu dolegliwości i dobrze by było, żeby zbadał Panią specjalista w tej dziedzinie i ocenił te wyniki badań. W zasadzie po wykluczeniu problemów neurologicznych i naczyniowych jest to kolejna prawdopodobna grupa chorób powodujących tego typu bóle. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi