LekarzPomaga.pl - INTERPRETACJA WYNIKÓW

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

Interpretacja wyników

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry
Od roku codziennie mam ataki bólu zaczynające się z prawej strony od szyi oraz jednocześnie ból głowy, oka z łzawieniem oraz drętwieje prawa ręka od ramienia po palce.
Codziennie ból jest mocniejszy i nie wiem jak mogę sobie pomóc ponieważ z każdym dniem jest co raz gorzej i bardzo wpływa to na moje codzienne funkcjonowanie.
Przestałem również ćwiczyć na siłowni ponieważ nie wiem czy to nie szkodzi jeszcze bardziej.
Proszę o interpretację wyników oraz informację jak pozbyć się tych bóli i czy można ćwiczyć na siłowni, biegać, jeździć na rowerze itp.

Poniżej wynik MR:

Fizjologiczna lordoza szyjna spłycona. Rezerwa płynowa kanału kręgowego przednia i tylna zmniejszone prawie na całej długości w zakresie segmentów szyjnych - zwłaszcza na poziomie C3-C4. Zwyrodnieniowa przebudowa tłuszczowa trzonów górnych kręgów szyjnych. W zakresie łuku kręgu TH1 po stronie lewej u podstaw wyrostka stawowego dolnego widoczna jest strefa wlk ok 7x4,7 mm, podwyższonego sygnału w obrazach T1w i T2w, miernie w sekwencji STIR - nie można wykluczyć niewielkiego naczyniaka.
Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych.
Wysokości trzonów kręgów i tarcz międzykręgowych w zakresie segmentów szyjnych zachowane.
Cechy częściowej dehydratacji tarcz międzykręgowych segmentów szyjnych wielopoziomowo.
Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego w granicach normy.
Wymiary i sygnał rdzenia szyjnego prawidłowe.

Na poziomie C3/C4, C4/C5, C5/C6 i C6/C7 widoczne jest szerokołukowe uwypuklenie ku tyłowi tarcz międzykręgowych, z modelowaniem przedniej powierzchni worka oponowego, bez cech ucisku na rdzeń kręgowy, bez ewidentnych cech kolizji korzeniowej. Zmiany najbardziej nasilone na poziomie C6/C7.

Dziękuję
Pozdrawiam

Informacje dodatkowe:

- od kilku lat mam problemy z układem pokarmowym podejrzenie Leśniowskiego-Crohna
- w 2005 operacja łąkotki w prawym kolanie
- wypadek samochodowy w 2005r

Tagi publikacji: ból szyi, ból głowy, lordoza szyjna, łzawienie oka, drętwienie ręki, ból kręgosłupa, rehabilitacja

Lekarz:

Witam, w badaniu rezonansem stwierdza się jedynie nieznacznie nasilone zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa. Mogą się one przyczyniać do podawanych przez Pana dolegliwości, ale póki co wymagają jedynie leczenia zachowawczego - lekarz prowadzący powinien Pana skierować na rehabilitację, która z pewnością spowoduje zmniejszenie dolegliwości, poza tym dowie się Pan od rehabilitanta jak należy samodzielnie ćwiczyć, aby wzmacniać kręgosłup szyjny i tym samym opóźnić dalsze postępowanie zmian zwyrodnieniowych. Tak więc wysiłek fizyczny nie jest w żadnym wypadku przeciwwskazany, ale warto się dowiedzieć od rehabilitanta, które sporty są bardziej zalecane niż inne w Pana przypadku. Osobiście mogę polecić pływanie, bo nie obciąża ono stawów, a jednocześnie wzmacnia doskonale mięśnie przykręgosłupowe. Co do siłowni to zależy od wykonywanych ćwiczeń (nie wszystkie będą u Pana zalecane), a jazda na rowerze i bieganie nie są zakazane, ale nie należy z nimi przesadzać. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi