LekarzPomaga.pl - JAKIE BADANIE USG WYBRAĆ?

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

Jakie badanie USG wybrać?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Z powodu bólów mięśniowych w prawej nodze w czasie chodzenia utykam. Bóle pojawiają się raz od kolana wzdłuż piszczeli, a innym razem powyżej kolana w udzie w różnych miejscach. W czasie wstawania z pozycji siedzącej pojawia się najpierw ból w udzie (nie zawsze w tych samych miejscach) ,a już pod obciążeniem kolano można powoli ustawić do pozycji pionowej. Stojąc na tej nodze nic nie boli, natomiast, kiedy ją podnoszę i chcę na niej ponownie stanąć, pojawiają się bóle takie jak wyżej opisano, i tak krok po kroku. Badania stawu kolanowego wykazały że jest on stabilny natomiast RTG niewielkie zmiany zwyrodnienieniowe, natomiast dla stawu biodrowego zalecono leczenie operacyjne. Ponieważ przed operacją lewego biodra 10 lat temu, takich bólów nie miałem, dlatego chciałbym profilaktycznie przeprowadzić badania USG mięśni i cięgieł lub Dopplera tętnić nogi, tylko nie wiem, które w tym przypadku było by najbardziej przydatne. Za jakąkolwiek fachową poradę z góry dziękuję.

Tagi publikacji: bóle mięśni, utykanie, ból kolana, staw kolanowy, staw biodrowy, ścięgna, endoproteza, zmiany niedokrwienne

Lekarz:

Witam, USG mięśni i ścięgien wykonuje się głównie w przypadku urazów kończyn, wtedy kiedy podejrzewamy obecność jakichś zmian pourazowych w mięśniach lub ścięgnach (najczęściej dotyczy to osób uprawiających jakieś sporty). Pan nie podaje żadnych przebytych ostatnio urazów, więc uważam, że takie badanie niewiele wniesie. Osobiście podejrzewam, że te bóle to jednak efekt zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego i ustąpią one po założeniu endoprotezy. Jednak jeśli chce Pan wykluczyć inne możliwe przyczyny to proszę wykonać USG tętnic i żył kończyn dolnych - to pozwoli wykluczyć zmiany niedokrwienne, które mogłyby dawać takie dolegliwości przy chodzeniu (tzw. chromanie przestankowe). Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi