LekarzPomaga.pl - KOLANO LEWE URAZ PO REKONSTRUKCJI ACL I ZSZYCIU ŁĄKOTKI

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

Kolano lewe uraz po rekonstrukcji ACL i zszyciu łąkotki

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jan Wasielewski

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
Martwię się co będzie dalej , jakie rokowania na dalsze lata i jaka droga dalszych postępowań rehabilitacyjnych czy diagnostycznych.
Otóż po urazie zimowym w kilku latach potwierdzono uszkodzenia ACL i łąkotki (wiaderko). W 2015 roku miałem operację w Otwocku. Regularnie kontrolowałem stan kolana za pomocą RM - ostatnie wklejam z 2017 roku. Nie nadwyrężałem kolana , choć zwłaszcza w nocy odczuwałem drętwienia podudzia czy po dłuższym chodzeniu bóle kolana od wewnętrznej strony. Kolano rehabilitowałem sukcesywnie zarówno w domu , na przyrządach czy biorąc zabiegi borowinowe co zmniejszało napięcie wewnętrzne. Kilka tygodniu temu miałem kolejny uraz -przygniecenie blachą. W czasie upadku amortyzowałem wszystko kolanem i piszczelem doznając ogólne potłuczenia. Po rozmowie z ortopedą zostałem skierowany na RM - wynik załączam. Nie wiem co dalej i jaka moja przyszłość zarówno zawodowa jak i zdrowotna. Co można w takiej sytuacji zrobić? Jak postępować? Bardzo proszę o nie powierzchowną odpowiedź pozdrawiam

Załączniki:

Tagi publikacji: rekonstrukcja kolana, uraz kolana, rehabilitacja stawu kolanowego, pęknięcie łąkotki, łąkotka, więzadło kolana

Lekarz:

Dzień dobry,
Wynik badania MR sugeruje, że podczas niedawnego urazu doszło do:
- uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej - poziome pęknięcie ( nie zostało opisane w której strefie dokładnie i na jakiej długości) tego rodzaju uszkodzenia zaopatrywane są zabiegowo - specjalnymi szwami podczas zabiegów małoinwazyjnych z użyciem artroskopii, łąkotki są istotne z uwagi na biomechanikę stawu kolanowego, po ich uszkodzeniu mogą być niestabilne przez co następuje przyśpieszenie zmian degeneracyjnych, mogą pojawić się objawy blokowania kolana, uczucia przeskakiwania. Pękniecie mogło powstać w miejscu wcześniejszych zmian degeneracyjnych opisanych na wcześniejszym MR.
- obrzęk szpiku w badaniu MR pokazuje obszary tkanki kostnej na które zadziałała siła podczas urazu jest to niejako stłuczenie kości, zwykle samoistnie ustępuje, zwłaszcza fragment opisu " chrząstki stawowe zmian nie wykazują" sugeruje, że nie doszło do złamań podchrzęstnych w okolicy kłykcia bocznego kości udowej.
- Początki entezopatii związane są z urazową przeszłością i ewentualnymi przeciążeniami na przestrzeni lat Pana stawu kolanowego
- Częściowe uszkodzenie przeszczepu - kluczową kwestią jest to czy ten przeszczep jest wydolny mechanicznie, czy jest zachowana stabilność stawu, bowiem częściowe uszkodzenie ( a takie jest opisane ) nie musi oznaczać utraty funkcji, jednakże należy liczyć się ze zmniejszoną wytrzymałością "nowego więzadła". Prawidłowo pokierowana rehabilitacja dzięki wzmocnieniu mięśni stabilizujących staw kolanowy spowoduje, że pana życie nie będzie oczekiwaniem na zerwanie przeszczepu. W momencie, gdy będzie Pan odczuwać niestabilność stawu kolanowego lub powtórzy się uraz i dojdzie do pełnego zerwania przeszczepu są możliwości przeprowadzenia zabiegu rewizyjnego z usunięciem aktualnego przeszczepu i implantacją nowego np. fragmentu ścięgna zakończonego po każdej ze stron blokami kostnymi.

Dalsze zalecenia :
- Diagnostycznie wskazane byłoby wykonanie badanie USG, które jest badaniem dynamicznym - możemy ocenić poszczególne struktury w ruchu np. spróbować zwizualizować uszkodzenie przeszczepu lub ocenić czy jest zachowana wydolność mechaniczna, zachowanie uszkodzenia łąkotki czy dochodzi do podwichania, niestabilności.
- Rehabilitacja - bardzo ważny element, którego nie można zaniechać, schematy ćwiczeń nie będą odbiegać od tych które Pan zna w związku z pierwotną rekonstrukcją ACL, ćwiczenia wzmacniające mięśnie mające wpływ na staw kolanowy.
- Do ewentualny zabiegu rewizyjnego więzadła i szycia łąkotki kwalifikacja niestety musi odbyć się " na żywo" , był Pan operowany pierwotnie w Otwocki i tam należy się zgłosić

Rokowanie przy zastosowaniu stosownego leczenia jest dobre, pacjenci wracają do pełnej aktywności sportowej, należy pamiętać, że zabiegi rekonstrukcyjne w stawie kolanowym przeprowadza się m.in. żeby podnieść komfort życia Pacjenta, przywrócić prawidłowe stosunki anatomiczne przez co odzyskujemy prawidłową biomechanikę stawu, a to opóźnia powstawanie choroby zwyrodnieniowej stawu.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi