LekarzPomaga.pl - LEKKIE ZŁAMANIE PALCA W WYNIKU RTG I ZAŁOŻENIE GIPSU NA 3. TYGODNIE

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

Lekkie złamanie palca w wyniku RTG i założenie gipsu na 3. tygodnie

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Uderzyłem się w prawą krawędź prawej dłoni. Wydawało mi się podczas poruszania małym palcem, że czuję opór jakbym miał wybity palec. W szpitalu zrobiono mi RTG i stwierdzono lekkie złamanie w miejscu zaznaczonym na zdjęciu. Lekarz nic więcej nie powiedział. Ja na tym zdjęciu nic nie widzę a mam założony gips na 3 tygodnie. Cały czas czuję ból. Proszę o obejrzenie zdjęcia i wyjaśnienie co mi jest.
Zdjęcie w załączniku.

Załączniki:
Lekarz:

Witam, a czy posiadasz jeszcze inne zdjęcie w innej projekcji - widok ręki z boku? Jeśli tak to zamieść je tutaj, bo niestety do oceny złamania konieczne jest RTG w co najmniej dwóch projekcjach. Czy palec jest obrzęknięty, siny, masz trudności z poruszaniem nim?

Użytkownik:

Tak, mam drugie zdjęcie. Przed założeniem gipsu miałem problem z poruszaniem, teraz jak próbuje poruszać w gipsie tez czuć lekki ból.
Zdjęcie w załączniku.

Załączniki:

Tagi publikacji: złamanie palca, złamanie, usztywnienie palca, gips na palec, czy to złamanie, zwichnięty palec

Lekarz:

Szczerze mówiąc nie widać tutaj ewidentnej szczeliny złamania, co mogłoby sugerować zwykłe stłuczenie. W takich sytuacjach zwykle zaleca się unieruchomienie palca (zabandażowanie go łącznie z sąsiednim palcem) i wykonanie kontrolnego zdjęcia RTG za tydzień, kiedy to w przypadku faktycznego złamania widoczne są już wyraźne odczyny okostnowe. Ale widocznie uznano, że w tym przypadku bezpieczniej będzie od razu założyć opatrunek gipsowy. Bolesność może się utrzymywać jeszcze przez pewien czas i w takim wypadku po prostu trzeba cierpliwie czekać i zgłosić się na kontrolną wizytę w wyznaczonym terminie i wtedy pewnie będzie wykonane kolejne RTG. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi