LekarzPomaga.pl - SPOSÓB LECZENIA -PĘKNIĘTA CHRZĄSTKA STAWOWA

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

Sposób leczenia -pęknięta chrząstka stawowa

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Proszę o sposób leczenia.wykonano RMI kolana lewego

Badanie Lewego kolana w sekwencjach T1PD iT2
Niewielkie zmiany obrzękowe szpiku przy tylno-wewnętrznej powierzchni kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej prawdopodobnie pourazowe.
Ogniskowe uszkodzenie z pęknięciem chrząstki pokrywającej kłykieć przyśrodkowy kości udowej,od strony wewnętrznej.
poza ty elementy kostne i chrząstki stawu kolanowego oraz rzepkowo-udowego bez zmian.
Uszkodzenie łąkotek,więzadeł krzyżowych i pobocznych oraz aparatu wyprostnego nie stwierdza się.
Nieznaczna ilość płynu w zachyłkach stawu kolanowego
dol podkolanowy wolny.
Wnioski:ogniskowa chondropatia CMF.

Informacje dodatkowe:

brak

Lekarz:

Witam, z jakiego powodu wykonano badanie, był jakiś uraz tego kolana, kiedy? jakie było dotychczasowe leczenie, jak długo trwało, czy była po nim poprawa?

Użytkownik:

uraz spowodowany gra w piłkę nożna .lecz pojawiał się stopniowo po kilku miesiącach miałem blokowanie w kolanie utykałem .przy chodzeniu i przy prostowaniu leka blokada kolana.przez miesiąc mnie to trzymało później objaw przeszedł i pojawił się inny stan zapalny w kolanie i ból przy ćwiczeniach siłowych,(ćwiczenia silowe odpuściłem z powodu kolana) zawsze rano czuje jak chrząstka strzela i chrupie i mam wtedy stan zapalny w pracy.i jak się zasiedzę złe ułożę nogę to zaczynam odczuwać .poprawia mi się przy bieganiu.Nie było jeszcze leczenia,

Załączniki:

Tagi publikacji: chrząstka stawowa, łąkotka, kolano, problemy z kolanem, operacja na kolano, artroskopia, uraz kolana

Lekarz:

W przypadku takich uszkodzeń postępowanie uzależnione jest od stopnia nasilenia zmian. W wyniku urazu doszło do miejscowego uszkodzenia chrząstki stawowej i jej pęknięcia (stąd odczuwanie dolegliwości), a w zależności od głębokości takich urazów można próbować początkowo leczenia zachowawczego lub też wskazane jest od razu postępowanie zabiegowe - artroskopia i jednocześnie procedury lecznicze. Zadecydować o tym musi ortopeda po obejrzeniu wyniku MR. Postępowanie zachowawcze polega głównie na całkowitym unikaniu obciążania kolana przez dłuższy czas (a co za tym idzie rezygnacja z dotychczasowych sportów), stosuje się ponadto zabiegi fizjoterapeutyczne (laser, pole magnetyczne, krioterapia) oraz leczenie farmakologiczne - przeciwzapalne, różne preparaty odbudowujące chrząstkę (również podane dostawowo). Natomiast w leczeniu operacyjnym stosowane są różne techniki odbudowy uszkodzonej chrząstki, efekty są rozmaite (nie zawsze bardzo dobre) i dlatego jeżeli nie jest to konieczne to warto próbować leczenia zachowawczego. Oczywiście tak jak pisałam decyzja należy do ortopedy. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi