LekarzPomaga.pl - V KOŚĆ ŚRÓDSTOPIA ZŁAMANIE, ILE CZASU POTRZEBA DO PEŁNEJ SPRAWNOŚCI?

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

V kość śródstopia złamanie, ile czasu potrzeba do pełnej sprawności?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jan Wasielewski

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry 4 dni temu złamałem v kość śródstopia bez przemieszczenia, blizej trzonu. Mam pytanie ile czasu potrzeba do powrotu do pełnej sprawności? Czy to prawda że te miejsca bardzo ciężko się zrastają? Po jakim czasie widać zarys zrostu? W jakiej pozycji trzymać nogę?

Tagi publikacji: kość śródstopia, złamanie nogi, stopa, obrzęk pourazowy, zrastanie stopy po złamaniu

Lekarz:

Powrót do pełnej sprawności jest zależny od kilku czynników między innymi w jakiej formie był Pan przed urazem.
Po stwierdzeniu cech zrostu pierwotnego w zdjęciu rentgenowskim, co może trwać ok 6 tygodni ( do 8 tygodni z racji ograniczonego ukrwienia tej okolicy 5. kości śródstopia), odstępuje się od unieruchomienia i zwykle wydaje się zalecenie obciążania kończyny z dążeniem do pełnego zakresu ruchu oraz wspomaganie rehabilitacją. W tym czasie kluczowa jest rola motywacji i tego jak Pan będzie wykonywał zalecenia fizjoterapeuty, ponieważ jest to moment dążenia do odzyskania sprawności sprzed urazu, czas tego procesu jest indywidualną kwestią niestety i nie ma tu sztywnych ram czasowych.
Tak jak pisałem okolica ta jest ukrwiona nieco gorzej przez co częściej pojawia się zjawisko opóźnionego zrostu i konieczności przedłużenia unieruchomienia.
Zalecana jest elewacja kończyny ( trzymanie wyżej), ponieważ przyśpiesza to zmniejszanie się obrzęku pourazowego co zmniejsza również dolegliwości bólowe.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi