LekarzPomaga.pl - V KOŚĆ ŚRÓDSTOPIA ZŁAMANIE, PROBLEM ZE ZGINANIEM I PROSTOWANIEM STOPY

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

V KOŚĆ ŚRÓDSTOPIA złamanie, problem ze zginaniem i prostowaniem stopy

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jan Wasielewski

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry Panie Doktorze

Mam pytanie czy po unieruchomieniu złamania 5-tej kości śródstopia to normalne że po ściągnięciu ortezy stopa jest zgięta do dołu (coś jak zgięcie podeszwowe max do dołu) tak jakby zwisała?, czy to normalne że po unieruchomieniu nogi przez 5 tyg jest zawsze problem ze zgięciem podeszwowym i grzbietowym i trzeba to rozruszać na rehabilitacji?. Zauważyłem ten problem w momencie kiedy stałem podparty na kulach i opuściłem złamaną nogę do dołu prostując kolano

Co może powodować ze stopa raz jest sina a raz ma kolor normalną, czy może to powodować bo spanie w ortezie?

Informacje dodatkowe:

Złamanie 5-tej kości śródstopia 5 tyg temu, noga w ortezie zlecone ruszanie stopą

Tagi publikacji: kość śródstopia, złamanie nogi, stopa, obrzęk pourazowy, zrastanie stopy po złamaniu, zginanie stopy

Lekarz:

Dzień dobry,
unieruchamiając kończynę z racji złamania zawsze musimy liczyć się z tym, że po zdjęciu ortezy lub gipsu wystąpi sztywność unieruchomionych stawów. Zgięcie podeszwowe wynika z fizjologicznej przewagi zginaczy podeszwowych stopy, jednakże powinna być możliwość ruchów palcami i całą stopą w kierunku grzbietowym, luźne zwisanie stopy może sugerować porażenie nerwu strzałkowego co powinno być zweryfikowane w badaniu przedmiotowym na wizycie kontrolnej lub w razie wątpliwości w badaniu elektromiograficznym. Ograniczenie ruchomości po rehabilitacji oraz indywidualnych ćwiczeniach zgodnie z instruktażem Fizjoterapeuty ustępuje.
Zasinienie kończyny może mieć związek z ciasnością wiązania ortezy czasem jej używania, tym jak często jest Pan spionizowany. Dodatkowo należy pamiętać, że energia urazu rozproszyła się nie tylko dając efekt w złamaniu kości, ale również w urazie otaczających tkanek miękkich które tez musza się wygoić.
pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi