LekarzPomaga.pl - WŁAŚCIWE LECZENIE -DUŻA BOLESNOŚĆ BIODRA I ŁYDKI

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

Właściwe leczenie -duża bolesność biodra i łydki

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jan Wasielewski

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Opublikowano:

Użytkownik:

przytaczam wynik rezonansu mag. -do tylnej i zewnętrznej powierzchni mięśnia brzuchatego przylega torbiel Bakera o wym.6x2x3cm (ccxapxtr). W świetle torbieli liczne drobne nisko i bez sygnałowe ogniska wielkości do 2 cm mogące odpowiadać zorganizowanemu włóknikowi i zdegenerowanym fragmentom maziówki. Opisywana struktura modeluje przyległe partie mięśnia brzuchatego łydki.W otoczeniu zmiany widoczny jest niewielki obrzęk tkanki tłuszczowej podskórnej.Poza tym struktury anatomiczne dołu podkolanowego w granicach normy.W rogu tylnym łękotki przyśrodkowej znajduje się zastarzałe linijne ognisko uszkodzenia układające się wzdłuż górnej krawędzi rogu,łączące z jego brzegiem.Łąkotka boczna w granicach normy.Chrząstka powierzchni nośnej kłykcia przyśrodkowego kości udowej miejscami przewężona, o nierównym obrysie.W pozostałym zakresie obraz chrząstek stawowych kości udowej i piszczelowej w granicach normy. Więzadła krzyżowe uchwytnych uszkodzeń.Ku przodowi od końca piszczelowego ACL zgromadził się drobny zbiornik płynu.Rzepka typ II wg Wiberga, przewichnięta do boku ok 1cm. Chrząstka części bocznej powierzchni stawowej rzepki z rozległymi ubytkami, miejscami niewidoczna.Wykazano przeciążeniowe zgrubienie krawędzi powierzchni stawowych stawu rzepkowo-udowego.W szparze badanego stawu widoczna niewielka ilość płynu obecna także w zachyłku nadrzepkowym. Niewielkie przeciążeniowe zgrubienie przyczepu rzepkowego ścięgna mięśnia czworogłowego uda.Nieznaczny obrzęk ciała Hoffy

Informacje dodatkowe:

MR w 2011 torbiel bakera 41x14x21 wielokomorowa wypełniona wysiękiem i nieco przerośniętą błoną maziową, staw rzepkowo udowy z cechami zmian zwyrodnieniowych
w postaci osteofitów na górnej i dolnej krawędzi rzepki. W obrębie stawów widoczne są nierówności chrząstki szklistej sięgające do powierzchni okostnej cechy uszkodzenia chrząstki o charakterze chondromalacji III stopnia.
W 1981r spiralne wieloodłamowe złamanie goleni prawej/ 9 tygodni na wyciągu/

Tagi publikacji: ból biodra i łydki, torbiel Bakera, biodro, łydka, łąkotka, rzepka, kość udowa, przepuklina stawu

Lekarz:

Witam,
z racji nasilonych objawów bólowych zalecanym postępowaniem jest leczenie operacyjne, torbiel Bakera powstaje gównie jako przepuklina tylnej ściany torebki stawowej, nagromadzenia płynu w kaletkach mających kontakt ze stawem, częsty jest mechanizm zastawkowy - płyn może wpływać do niej, ale nie ma możliwości wypłynięcia przez co torbiel się powiększa, dając coraz większe dolegliwości bólowe. W sytuacji opisywanych dodatkowo uszkodzeń struktur wewnątrz stawu kolanowego optymalną techniką leczenia może być artroskopia - W trakcie artroskopii m.in. usuwa się zastawkę torbieli, dodatkowo można ocenić i ewentualnie podjąć leczenie ognisk chondromalacji - "Chrząstka powierzchni nośnej kłykcia przyśrodkowego kości udowej miejscami przewężona, o nierównym obrysie, (...) W obrębie stawów widoczne są nierówności chrząstki szklistej sięgające do powierzchni okostnej cechy uszkodzenia chrząstki o charakterze chondromalacji III stopnia. " ( czyli ubytku, uszkodzenia chrząstki) w tym zakresie zwykle stosuje się podczas zabiegu technikę mikrozłamań - jest to nakłuwanie miejsca gdzie chrząstki nie ma lub jest w bardzo złym stanie specjalnym narzędziem powodującym napływ komórek szpiku kostnego mających potencjał do różnicowania się w chrzęstną bliznę. Z racji zastarzałego linijnego ogniska uszkodzenia łąkotki wyrównuje się jej brzegi specjalnym narzędziem.
Dodatkowo z racji przebytego złamania kości goleni należałoby sprawdzić podczas leczenia ambulatoryjnego, w badaniu RTG tzw. posturogramie / RTG na długiej kliszy, oś oraz długość kończyn dolnych. Z racji przebytego urazu mogło dojść po pewnym czasie do zmiany biomechaniki kończyny przez co pojawiły się bóle biodra, przyparcie rzepki i uszkodzenie chrząstki na niej może również to sugerować.
pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi