LekarzPomaga.pl - ZŁAMANY NADGARSTEK, ĆWICZENIA W GIPSIE I CZASOWE MROWIENIE/DRĘTWIENIE

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -złamania kości, urazy mięśni, zwyrodnienia stawowe

Złamany nadgarstek, ćwiczenia w gipsie i czasowe mrowienie/drętwienie

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam
W zeszłą niedzielę złamałem rękę w nadgarstku i po rtg wykazano "Wieloodłamowe złamanie dalszego końca kości promieniowej prawej z przemieszczeniem grzbietowym (typu Collesa) oraz złamanie wyrostka rylcowatego kości łokciowej prawej".

Byłem na kontroli 5 dni po włożeniu w gips i ortopeda powiedział, że jest prawidłowo (dobrze ustawione odłamy) jednak przedłużono mi gips (za łokieć, ułożenie pod kątem 90 st) ze względu na sporadyczne bóle w przedramieniu bliżej łokcia. Kolejna wizyta dopiero za 5 tyg już na zdjęcie gipsu. Nic więcej nie mogłem się dowiedzieć bo lekarz nie był zbyt rozmowny.

Interesuje mnie czy mogę coś zacząć robić w gipsie by przyspieszyć proces leczenia i dojścia do sprawności mojej ręki jeszcze zanim zacznę rehabilitację i Czy czasowe drętwienie, mrowienie palców jest normalne?

Dodam,że palce są tej samej wielkości co po złamaniu i nie puchną ani nie są sine. Ruszam sobie nimi cały czas, ale ręka jest nadal trochę sztywna i słaba (najbardziej kciuk, ruszanie nim sprawia najwięcej problemów). Z dnia na dzień jednak ruch palcami sprawia mniejszy ból i zwiększa się zakres ruchu (dziś mija tydzień od złamania).

Zastanawia mnie jeszcze czy lekarz nie powinien mi kazać przyjść na jeszcze 1 kontrolę w przeciągu tych 5 tyg, skąd mam pewność, że ręka się będzie dobrze zrastać i się nic nie przesunie wciągu tych pozostałych 5 tygodni ;/. Chyba będę musiał iść do innego ortopedy.

Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

Tagi publikacji: złamany nadgarstek, mrowienie, drętwienie nadgarstka, gips, ręka w gipsie, ćwiczenia w gipsie, gojenie złamania

Lekarz:

Witam, jeżeli chodzi o zalecony sposób postępowania (unieruchomienie w gipsie przez 6 tygodni), to jeżeli ortopeda uznał na podstawie zdjęcia RTG, że jest to złamanie stabilne to właśnie takie jest zalecane w tych przypadkach leczenie. Po tygodniu ocenia się ustawienie odłamów kostnych i jeśli spełniają one pewne określone kryteria to przez kolejne 5 tygodni rękę należy zostawić w spokoju. Jest ona unieruchomiona i ryzyko ponownego przemieszczenia jest minimalne. W tym czasie nie zalecam jednak wykonywania żadnych ćwiczeń usprawniających. Przyjdzie na to czas po zdjęciu gipsu - ortopeda zapewne skieruje Pana na rehabilitację lub zaleci odpowiednie ćwiczenia, które stopniowo przywrócą prawidłowe funkcje ręki. Proszę jednak pamiętać, że proces ten będzie dość długi, pełną sprawność odzyskuje się nawet po okresie 6 do 12 miesięcy i zapewne niewiele da się przyspieszyć ten proces. Jeśli zaś chodzi o obecne objawy to jak najbardziej może Pan początkowo odczuwać lekkie drętwienie i mrowienie palców i nie jest to na chwilę obecną niepokojące. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi