LekarzPomaga.pl - BADANIE PRZEZCIEMIĄŻKOWE - ASYMETRYCZNA BUDOWA KOMÓR

Choroby wieku dziecięcego

Badanie przezciemiążkowe - asymetryczna budowa komór

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,

bardzo proszę o pomoc w kwestii badania USG mojej 4 tygdniowej córeczki.

Zaraz po porodzie zostało wykonane USG przezciemiączkowe, z którego wynika, że: komory boczne sa asymetryczne, nieposzerzone, szersza komora prawa 2,1 mm, echostruktura tkanki mózgowej prawidłowa, zewnętrzne przestrzenie płynowe nieposzerzone".

Czy to znaczy że moje dziecko jest chore? Córeczka jest wcześniakiem, urodziła się w 36 tc, przez cc.

W wypisie jest informacja, że noworodek jest w stanie ogólnym dobrym. Także lekarze, poza informacją że mam powtórzyc badanie USG za 3 mce, nie zająknęli się na temat tego badania.


Prosze o informację, gdyż bardzo niepokoje sie o zdrowie córki.

Tagi publikacji: Badanie przezciemiążkowe - asymetryczna budowa komór

Lekarz:

Witam, podany przez Panią opis USG główki dziecka nie jest ani trochę niepokojący. Asymetria komór bocznych mózgu pod warunkiem, że nie są one poszerzone (a tak jest w przypadku Pani dziecka), nie jest nieprawidłowością i nie świadczy o żadnej chorobie. U wielu dzieci rozwijających się prawidłowo wykrywa się przypadkowo tego typu zmianę. Mało tego bardzo często w kontrolnych USG wykonywanych po pewnym czasie często nie stwierdza się już asymetrii. Poza tym u Pani córeczki stwierdzona różnica szerokości jest bardzo niewielka. Tak więc bez obaw o zdrowie dziecka może Pani czekać na kontrolne badanie za 3 miesiące. Dziewczynka jeśli chodzi o USG OUN jest jak najbardziej zdrowa. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi