LekarzPomaga.pl - BRAK TESTOSTERONU 13-LETNI CHŁOPIEC

Choroby wieku dziecięcego

Brak testosteronu 13-letni chłopiec

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

witam, syn ma zdiagnozowany zespół aspergera, jednak ostatnio zaczęłam szukać przyczyn fizjologicznych jego stanu: biegunki, apatia, ginekomastia, blada sucha skóra, męczliwość, drażliwość, brak asertywności, nieśmiałość, brak owłosienia płciowego, bardzo cieniutkie włosy na głowie, uderzenia gorąca, potliwość, kobieca sylwetka... szukałam, czytałam i sama pojechałam zrobić badanie krwi na oznaczenie poziomu testosteronu. Okazało się, że ma go poniżej 2,5 a norma dla jego wieku to od 3 do 68!!! Czy chłopiec w tym wieku może rozpocząć kurację testosteronem?

Podejrzewam u syna zaburzenia hormonalne wynikające z niewykrytych alergii pokarmowych. Ja sama mam zdiagnozowaną chorobę hashimoto.

Tagi publikacji: testosteron, zaburzenia hormonalne, zespół aspergera, autyzm, apatia, nieśmiałość

Lekarz:

Witam, przede wszystkim musi Pani wiedzieć, że o opóźnieniu dojrzewania płciowego (bo jak rozumiem ten problem podejrzewa Pani u syna) można mówić u chłopca, u którego do 14 roku roku życia nie wystąpią żadne cechy pokwitania, a z reguły jako pierwsze pojawia się zwiększenie objętości jąder. Tak więc Pani syn ma jeszcze chwilę czasu na pojawienie się pierwszych cech dojrzewania, a tym samym na wzrost poziomu testosteronu do zalecanych norm. Po drugie nawet jeżeli rzeczywiście już teraz mielibyśmy do czynienia z opóźnieniem pokwitania to na pewno na podstawie oznaczenia samego testosteronu nie podejmuje się od razu leczenia. W takich przypadkach wskazana jest szczegółowa diagnostyka endokrynologiczna (szereg badań hormonalnych, obrazowych i innych) w celu ustalenia przyczyny opóźnionego dojrzewania - czy jest ono związane z dysfunkcją samej gonady (jąder), czy też wynika z nieprawidłowości przysadki mózgowej, lub też jest efektem innych chorób/zaburzeń, które wtórnie prowadzą do opóźnienia pokwitania. Dopiero po ustaleniu rozpoznania można podjąć odpowiednie leczenie, w tym ewentualnie suplementację testosteronu. Podsumowując jeżeli do wieku 14 lat u dziecka nie wystąpią cechy dojrzewania to należy skonsultować się z endokrynologiem dziecięcym. Jeżeli bardzo się Pani niepokoi to można też wcześniej udać się z chłopcem do swojego pediatry, który po jego zbadaniu (w tym m.in. ocenie wzrostu, masy ciała, dojrzałości w skali Tannera, obecności jakichś nieprawidłowości w badaniu fizykalnym) zadecyduje, czy taka konsultacja jest wskazana wcześniej. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi