LekarzPomaga.pl - INTERPRETACJA WYNIKÓW BADANIA

Choroby wieku dziecięcego

Interpretacja wyników badania

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,
W załączniku przesyłam wynik kontrolnych badań synka.
Wkrótce wybieramy się na kontrolną wizytę do immunologa. Badamy odporność, ponieważ syn dużo choruje odkąd rozpoczął przedszkolną edukację w wieku 3 lat. Robiliśmy szczegółowe badania populacji limfocytów w grudniu 2014 i immunolog ocenił stan jako normę (kontrola za pół roku). Faktycznie w tym roku syn choruje mniej a infekcje są lżejsze. Niemniej jednak chciałam zapytać o % przekroczenie normy limfocytów... Czy taki wynik zwiastuje nadchodzącą infekcję (syn jeszcze nie kaszle ale już chrząka.. spodziewam się co będzie za chwilę).
I ostatnie pytanie: czy w laboratorium nie popełniono błędu? Czu możliwy jest wynik bazofili 0,0 w tys natomiast procentowo 0,6%...Dla mnie nielogiczne ale może coś się jeszcze za tym kryje w procedurze laboratorium.

Informacje dodatkowe:

Immunoglobuliny na odebranym wyniku są w normie ale jednak wobec ostatniego wyniku z 2014 spadły (załącznik). Czy powinnam się tym martwić w jakiś sposób?

Syn 2 tygodnie temu skończył zażywać antybiotyk (pierwszy od października 2014, dla nas sukces). Oprócz tego regularnie zażywa Aerius i Singular 4 (leczenie u alergologa).

Załączniki:

Tagi publikacji: hematologia, badanie krwi, morfologia krwi, niskie bazofilie, morfologia krwi u dziecka

Lekarz:

Witam, wyniki morfologii krwi nie budzą niepokoju, są jak najbardziej prawidłowe. Co do podwyższonego poziomu limfocytów to tak niewielkie odchylenie nie ma żadnego znaczenia - być może faktycznie wiążę się ze zbliżającym przeziębieniem. Co do poziomu immunoglobulin to jest on zmienny, podobnie jak większość oznaczanych wyników badań (zmieniają się one praktycznie z dnia na dzień). Ważne jest aby mieściły się one w normach przyjętych przez dane laboratorium. Tak więc nie ma powodu do obaw. Co do bazofilii to wykonany rozmaz krwinek białych jest liczony komputerowo i zapewne bazofilii jest tak mało, że komputer nie policzył ich ilościowo (określił je jaki 0), ale jedynie oszacował je procentowo - ma to związek ustawieniami maszyny i nie trzeba się tym przejmować. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi