LekarzPomaga.pl - JĄDERKA U NIEMOWLAKA

Choroby wieku dziecięcego

Jąderka u niemowlaka

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, mam pytania synek 6 miesięcy o jąderka.
1. Ma jedno jąderko wyżej i zauważyłam, że jak się napina lub płacze podciągają się one mocno do góry a moszna zostaje czy to normalne?
2. drugie pytanie - normalnie jak ma jąderka jego moszna pod tym jadrem, które jest wyżej wisi jakby pod nim. Na stojąco tego tak nie widać, ale na leżąco pod tym jąderkiem które jest wyżej zawsze zostaje skora i własnie boje się, czy to normalne czy coś tam pod tym jadrem jest ? Załączam zdjęcie.
3. Oraz trzecie pytanie - maż chciał zobaczyć czy jąderka nie ociekają do brzucha i jedno ścisnął lekko palcami, tzn złapał je - czy mogło coś się stać? Zwróciłam uwagę, ze tylko lekarz powinien sprawdzać, i nie powinno się łapać za jadro i ściskać palcami, co prawda zrobił to lekko ale teraz się niepokoje. Czy mogę być spokojna, że nic się nie stało?
Poproszę o odpowiedzi na te pytania, dziękuje.

Załączniki:

Tagi publikacji: jądra u niemowlaka, jąderko, moszna, schodzące jądra

Lekarz:

Szanowna Pani, proszę się nie martwić, bo wszystko jest w porządku. Po pierwsze, normalną sprawą jest, że jądra mogą unosić się nieznacznie ku górze, za co odpowiedzialny jest mięsień dźwigacz jądra. Również całkowicie prawidłową sprawą jest fakt, że widzi Pani pod jądrem skórę moszny, która jest większa niż jądra. Poza tym, mąż na pewno nie zrobił krzywdy dziecku- po pierwsze mąż był na pewno delikatny (sam jest mężczyzną, więc wie, że jądra są bardzo wrażliwe na dotyk i trzeba się z nimi obchodzić delikatnie), po drugie nie tylko lekarz może sprawdzać czy jądra znajdują się w mosznie (można robić to samodzielnie, jest to całkowicie bezpieczne). Aby upewnić Panią, że wszystko jest w porządku, napiszę jeszcze, że na załączonym przez Panią zdjęciu absolutne nie widać żadnych anomalii. Pozdrawiam serdecznie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi