LekarzPomaga.pl - MORFOLOGIA DZIECKA NISKA ILOŚĆ NEUTROFILI

Choroby wieku dziecięcego

Morfologia dziecka niska ilość neutrofili

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

W załączniku badanie morfologii dziecka.
Wykonane bez skierowania z własnej inicjatywy ze względu na to że dziecko w ciągu 40 dni nabrało tylko ok. 100g. Chcieliśmy wykluczyć brak żelaza i t.d.
Zmartwiła nas niska ilość neutrofili, ilość atypowych limfocytów.
Dziewczynka urodzona 17/07/2018. Waga na dziś 7050g, urodzona 3560g.
Dziecko nie chorowało od urodzenia, mały katar który minął bez gorączki i t.d., na dziś brak objawów przeziębienia i t.d.
Koniec listopada podano szczepionkę 5w1.
W ostatnim miesiącu wyrosły 2 zęby (przeszło w miarę gładko (bez gorączki i t.d)
Zauważyliśmy że dziecko ma skłonności alergiczne - na stopkach ma skórę "suchą", pediatra stwierdził że to jest alergiczne.
Zażywamy Fenistil - 2*6-7 kropelek,
Dziecko karmione Bebilon Profutura2
Od miesiąca próbujemy rozszerzać dietę.
Proszę o opinie hematologiczną ww badań i czy jest powód do zmartwień.

Załączniki:

Tagi publikacji: morfologia dziecka, niska ilość neutrofili, neutrofile, badanie krwi u dziecka

Lekarz:

Szanowna Pani, niewielkie odchylenia w procentowej ilości neutrofilii i limfocytów raczej nie wzbudzają niepokoju i można byłoby uznać morfologię krwi dziecka za prawidłową, gdyby nie obecność w niej atypowych limfocytów. Obecność limfocytów atypowych zazwyczaj sugeruje infekcję, przede wszystkim mogą one świadczyć o mononukleozie zakaźnej, ewentualnie o zakażeniu innymi wirusami (między innymi odrą, świnką czy różyczką, cytomegalią , mogą to też być inne wirusy) lub też Mycoplasmą pneumoniae. U dziecka nie ma innych objawów choroby (przede wszystkim powiększonych węzłów chłonnych, ewentualnie gorączki i przewlekającego się kaszlu), jednak mimo wszystko uważam, że należy jak najszybciej powtórzyć badanie. Jeśli kolejny wynik będzie taki sam, wtedy koniecznie trzeba będzie udać się osobiście do swojego lekarza , który zbada dziecko, poszerzy diagnostykę i być może skieruje maluszka do poradni hematologicznej. Odnośnie suche skóry na stopach maluszka, to dodatkowo radzę smarować je kremem Dermaveel. Pozdrawiam serdecznie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi