LekarzPomaga.pl - NIEZAROŚNIĘTE CIEMIĄCZKO I PODWYŻSZONY WAPŃ.

Choroby wieku dziecięcego

Niezarośnięte ciemiączko i podwyższony wapń.

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie,

Chciałabym skonsultować sytuacje mojego dziecka, Alicja w połowie sierpnia kończy 2 latka. Ma niezarośnięte ciemiączko, za poradą lekarza w szpitalu w którym byliśmy pół roku temu, zrobiłam jej badania wapnia i wit d. Wapń wyszedł podwyższony, witamina d w normie. Zastanawia mnie też dość wysoki poziom wit d. Myślałam że będzie niedobor, ponieważ mieszkamy w Irlandii gdzie w ogóle nie ma słońca a ja zapominałam suplementować Alicji wit d.
Wyczytałam w internecie podobny problem i zrobiłam dodatkowo fosfor i parathormon.  

Wyniki badan:
Wapń całkowity: 10,6 mg/dl (norma 8,60-10,20)
Witamina d metabolit 25(OH): 48,50 ng/ml
Potas: 4,8 mmol/l (norma 3,50-5,10)
Fosfor nieorganiczny: 5,8 mg/dl (norma 3,88-6,51)
Parathormon (intact): 16,72 pg/ml (norma 15,00-65,00)

Alicja w październiku była w szpitalu z bardzo wysokim crp, miała odmiedniczkowe zapalenie nerek. Po wyjściu ze szpitala po tygodniu do niego wróciła z zapaleniem płuc. Miała robione po miesiącu ponowne usg nerek które wykazało że wszystko jest już w porządku. Przy obu usg Panie mówiły że ma dziwnie duży pęcherz jak na tak male dziecko, nie mówiły co to może oznaczać.

Alicja jest dość pulchnym dzieckiem, wazy 12,5kg, wzrost 85cm. Bardzo często prosi o jedzenie, często łapczywie je, bierze za dużo jedzenia do buzi. Myślę że ma uczulenie na pszenice, możliwe że na coś jeszcze ponieważ znowu dostała wysypki. Uczulenie objawia się tym ze drapie się z tylu główki, tam i na karku, plecach ma wtedy wysypkę. Cały czas musimy jej pilnować żeby za dużo nie zjadła bo mogłaby jeść chyba bez przerwy.

Alicja w nocy czasem chrapie, czasem ciężej oddycha, może dlatego że jest grubsza?

Chciałabym wiedzieć co mam dalej robić, lekarz Alicji polecił jedynie powtórzyć wapn i witaminę d za kilka miesięcy. Może powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania? Co z niezarośniętym ciemiączkiem? Co może oznaczać duży pęcherz, który stwierdzili na usg?

Bardzo proszę o poradę

Pozdrawiam serdecznie

Dziękuję

Informacje dodatkowe:

Wyniki badań
Wapń całkowity: 10,6 mg/dl (norma 8,60-10,20)
Witamina d metabolit 25(OH): 48,50 ng/ml
Potas: 4,8 mmol/l (norma 3,50-5,10)
Fosfor nieorganiczny: 5,8 mg/dl (norma 3,88-6,51)
Parathormon (intact): 16,72 pg/ml (norma 15,00-65,00)

W październiku odmiedniczkowe zapalenie nerek, później zapalenie płuc, po chorobach w grudniu stwierdzony refluks i woda w uszach, jednak wyleczony po 8 tygodniowym przyjmowaniu debridatu.

Córka nie przyjmuje aktualnie żadnych leków na stale.

Tagi publikacji: niezrośnięte ciemiączko, ciemiączko, podwyższony wapń u dziecka, duży pęcherz, chrapanie dziecka, zapalenie nerek

Lekarz:

Szanowna Pani, zacznę od tego , że tak nieznacznie przekroczony poziom wapnia absolutnie nie musi świadczyć o jakiejkolwiek chorobie , może to być indywidualna predyspozycja organizmu , tym bardziej , że pozostałe wyniki badań są prawidłowe . Dlatego też uważam , tak jak zalecił lekarz prowadzący , warto po prostu powtórzyć badanie za kilka miesięcy . Jeśli chodzi o poziom witaminy D, to nie zawsze nasz organizm potrzebuje jej suplementacji i jej poziom może być prawidłowy nawet pomimo braku suplementacji i pomimo braku słońca - uzależnione jest to zarówno od przemian metabolicznych w naszym organizmie , jak i od diety , co prawdopodobnie ma miejsce u Pani córki . Odnośnie ciemienia, to czasami u całkowicie zdrowych dzieci może ono zarastać później niż do 18 miesiąca ich życia - ważne jest , aby wiedzieć , w jaki sposób przez cały okres niemowlęcy przyrastały obwody główki malucha ( lekarz zawsze mierzy je na szczepieniu i wpisuje do książeczki ). Jeśli obwody zawsze były właściwe dla wieku i płci dziecka , to nie ma powodu do obaw. Dla pewności warto jednak wykonać usg przezciemiączkowe, aby przekonać się czy we wnętrzu główki nie ma nieprawidłowości . Sugerowałabym tez wykonać poziom TSH oraz wolnych hormonów tarczycy , bowiem czasami w jej niedoczynności zarastanie ciemienia może być opóźnione. Masa ciała dziecka natomiast mieści się w normie , bowiem jest to 50-75 centyl na siatce centylowej właściwej dla wieku i płci, podobnie jest ze wzrostem . Ponieważ dzieci w wieku Pani córki jedzą już praktycznie wszystko , być może rzeczywiście dziecko ma niewielka alergię na jakieś produkty - jeśli jednak jej objawy nie są mocno nasilone i uciążliwe , sugeruję, aby na razie tego nie diagnozować , bowiem córka jest na razie jeszcze na tyle mała, że testy alergiczne mogą dać niewiarygodne wyniki. Warto natomiast udać się z dzieckiem do laryngologa - chrapanie w nocy może mieć bowiem związek z przerostem migdałka gardłowego . Podobnie radzę udać się do nefrologa , który po zapoznaniu się z wynikami badań usg stwierdzi czy istnieje jakikolwiek powód do niepokoju - być może bowiem dość duży pęcherz moczowy jednak będzie mieścił się w normie dla wieku dziecka i maluch nie będzie wymagał dalszej diagnostyki . Pozdrawiam serdecznie .

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi