LekarzPomaga.pl - PODWYŻSZONY POZIOM ALFAFETOPROTEINY

Choroby wieku dziecięcego

Podwyższony poziom alfafetoproteiny

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam!proszę o porade w sprawie podwyższonego AFP u 3letniego dziecka,wynik 39,20 IU/ml.dziecko miało zrobione usg brzucha,oprócz niezbyt licznych węzłów chłonnych krezkowych i wzdłuż wielkich naczyń do 9x5mm,w porządku.Usg jąderek również w normie,rtg klatki piersiowej w porządku.dobowa zbiórka moczu na obecność katecholamin w normie.Rezonans głowy i kręgosłupa w normie,EEG w normie.Co jeszcze może spowodować podwyższenie AFP ?Dziecko może miec pasożyty (gliste ludzką),codziennie strasznie się poci tuż po zasnięciu,pózniej całą noc już nie.Pozatym często ma nieprzyjemny specyficzny zapach z ust,czkawke,odbijania,zaparcia,pozatym wogóle niema apetytu,jest blady i słabo przybiera na wadze,strasznie drażliwy i ciągle płacze.morfologia w normie.Proszę o porade.Chciałam zapytać również o celiake,choć miał oznaczane przeciwciała i są ujemne,czy mogą być niewiarygodne i dziecko może mieć celiake ukrytą(nie ma typowych objawów).Dziękuję.

Lekarz:

Witam, jeżeli dziecko było diagnozowane w szpitalu z tego powodu to proszę zamieścić zdjęcie karty informacyjnej (bez danych osobowych).
Czy wynik AFP był powtarzany i ponownie wynik był nieprawidłowy?
Proszę napisać od kiedy dziecko ma te dolegliwości? ile waży i ile ma wzrostu? czy wymiotuje, skarży się na bóle brzucha, czy stolce są prawidłowe (nie ma biegunek, zaparć, krwi w stolcu)? jakie badania z krwi były jeszcze wykonywane i jakie były wyniki (mam tu na myśli próby wątrobowe, enzymy trzustkowe, mocznik, kreatynina, badanie ogólne moczu, TSH, elektrolity, glukoza, beta-HCG, CEA, białko całkowite, LDH, amoniak, kwas moczowy, kwas mlekowy, CK)? czy była wykonywana gastroskopia i kolonoskopia?
Czy lekarze badając dziecko stwierdzają jakieś nieprawidłowości?
Czy dziecko urodziło się w terminie, z prawidłową masą ciała i punktami Apgar? czy do tej pory chorowało na coś poważniejszego? zażywa jakieś leki na stałe? czy w rodzinie były jakieś poważniejsze choroby? czy poza tymi problemami rozwija się prawidłowo?
Co na ten temat mówią lekarze, jakie są ich dalsze zalecenia?

Użytkownik:

Dziecko waży 16 kg,wzrost okolo 97 cm,ma 3,5 roku.AFP nie było powtarzane.Nie skarży się na bóle brzucha,nie wymiotuje,ma przewlekłe zaparcia.Nie były wykonywane gastroskopia i kolonoskopia.W rodzinie nie ma poważniejszych chorób.Urodził się w terminie,waga ponad 4 kg,10 punktów w skali Apgar.Nie zażywa żadnych leków.Ma zaburzenia chodu,niezborność ruchową i zaburzenia mowy,dlatego był w szpitalu,jesteśmy w trakcie diagnostyki.Dodatkowo miał robione badania w kierunku celiaki,boleriozy i niedoboru b12,są prawidłowe.

Załączniki:

Tagi publikacji: zaparcia, czkawka, odbijania, brak apetytu, zaburzenia chodu, zaburzenia mowy, alfafetoproteina

Lekarz:

Jeżeli chodzi o opisane przez Panią dolegliwości (słaby przyrost masy ciała i brak apetytu) to uważam, że nie ma powodu do obaw - dziecko ma masę ciała i wzrost jak najbardziej prawidłowe dla swojego wieku (na siatkach centylowych znajduje się na 50 cc dla masy ciała i około 25 cc dla wzrostu). Zaparcia są częstym problemem dzieci w tym wieku (tak zwane zaparcia nawykowe) - leczy się je objawowo i zwykle z wiekiem ustępują same. Z karty informacyjnej wynika, że dziecko miało wykonane sporo badań, ich wyniki są w normie i dzięki temu można wykluczyć poważane schorzenia, które mogłyby powodować objawy obserwowane u dziecka. Poziom alfafetoproteiny jest podwyższony, ale nie są to bardzo wysokie wartości, ponadto w badaniach wykluczono te choroby, które najczęściej powodują ich podwyższenie (guzy zarodkowe, pierwotny rak wątroby, neuroblastoma), tak więc myślę, że nie ma powodu do niepokoju jeśli chodzi o ten marker. Co do celiakii to jeśli nie stwierdzono charakterystycznych przeciwciał to nie ma wskazań do dalszej diagnostyki w tym kierunku i rozpoznanie celiakii można wykluczyć. Jeżeli chodzi o przyczyny stwierdzonych zaburzeń chodu, zaburzeń mowy i niezborności ruchowej to niestety nie zawsze udaje się ją ustalić pomimo wnikliwej diagnostyki. Konieczna jest w tej sytuacji rehabilitacja ruchowa, opieka logopedy oraz systematyczna kontrola neurologiczna i obserwacja dalszego rozwoju dziecka. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi