Podwyższony poziom alfafetoproteiny
Witam!proszę o porade w sprawie podwyższonego AFP u 3letniego dziecka,wynik 39,20 IU/ml.dziecko miało zrobione usg brzucha,oprócz niezbyt licznych węzłów chłonnych krezkowych i wzdłuż wielkich naczyń do 9x5mm,w porządku.Usg jąderek również w normie,rtg klatki piersiowej w porządku.dobowa zbiórka moczu na obecność katecholamin w normie.Rezonans głowy i kręgosłupa w normie,EEG w normie.Co jeszcze może spowodować podwyższenie AFP ?Dziecko może miec pasożyty (gliste ludzką),codziennie strasznie się poci tuż po zasnięciu,pózniej całą noc już nie.Pozatym często ma nieprzyjemny specyficzny zapach z ust,czkawke,odbijania,zaparcia,pozatym wogóle niema apetytu,jest blady i słabo przybiera na wadze,strasznie drażliwy i ciągle płacze.morfologia w normie.Proszę o porade.Chciałam zapytać również o celiake,choć miał oznaczane przeciwciała i są ujemne,czy mogą być niewiarygodne i dziecko może mieć celiake ukrytą(nie ma typowych objawów).Dziękuję.
Witam, jeżeli dziecko było diagnozowane w szpitalu z tego powodu to proszę zamieścić zdjęcie karty informacyjnej (bez danych osobowych).
Czy wynik AFP był powtarzany i ponownie wynik był nieprawidłowy?
Proszę napisać od kiedy dziecko ma te dolegliwości? ile waży i ile ma wzrostu? czy wymiotuje, skarży się na bóle brzucha, czy stolce są prawidłowe (nie ma biegunek, zaparć, krwi w stolcu)? jakie badania z krwi były jeszcze wykonywane i jakie były wyniki (mam tu na myśli próby wątrobowe, enzymy trzustkowe, mocznik, kreatynina, badanie ogólne moczu, TSH, elektrolity, glukoza, beta-HCG, CEA, białko całkowite, LDH, amoniak, kwas moczowy, kwas mlekowy, CK)? czy była wykonywana gastroskopia i kolonoskopia?
Czy lekarze badając dziecko stwierdzają jakieś nieprawidłowości?
Czy dziecko urodziło się w terminie, z prawidłową masą ciała i punktami Apgar? czy do tej pory chorowało na coś poważniejszego? zażywa jakieś leki na stałe? czy w rodzinie były jakieś poważniejsze choroby? czy poza tymi problemami rozwija się prawidłowo?
Co na ten temat mówią lekarze, jakie są ich dalsze zalecenia?
Dziecko waży 16 kg,wzrost okolo 97 cm,ma 3,5 roku.AFP nie było powtarzane.Nie skarży się na bóle brzucha,nie wymiotuje,ma przewlekłe zaparcia.Nie były wykonywane gastroskopia i kolonoskopia.W rodzinie nie ma poważniejszych chorób.Urodził się w terminie,waga ponad 4 kg,10 punktów w skali Apgar.Nie zażywa żadnych leków.Ma zaburzenia chodu,niezborność ruchową i zaburzenia mowy,dlatego był w szpitalu,jesteśmy w trakcie diagnostyki.Dodatkowo miał robione badania w kierunku celiaki,boleriozy i niedoboru b12,są prawidłowe.
Tagi publikacji: zaparcia, czkawka, odbijania, brak apetytu, zaburzenia chodu, zaburzenia mowy, alfafetoproteina
Jeżeli chodzi o opisane przez Panią dolegliwości (słaby przyrost masy ciała i brak apetytu) to uważam, że nie ma powodu do obaw - dziecko ma masę ciała i wzrost jak najbardziej prawidłowe dla swojego wieku (na siatkach centylowych znajduje się na 50 cc dla masy ciała i około 25 cc dla wzrostu). Zaparcia są częstym problemem dzieci w tym wieku (tak zwane zaparcia nawykowe) - leczy się je objawowo i zwykle z wiekiem ustępują same. Z karty informacyjnej wynika, że dziecko miało wykonane sporo badań, ich wyniki są w normie i dzięki temu można wykluczyć poważane schorzenia, które mogłyby powodować objawy obserwowane u dziecka. Poziom alfafetoproteiny jest podwyższony, ale nie są to bardzo wysokie wartości, ponadto w badaniach wykluczono te choroby, które najczęściej powodują ich podwyższenie (guzy zarodkowe, pierwotny rak wątroby, neuroblastoma), tak więc myślę, że nie ma powodu do niepokoju jeśli chodzi o ten marker. Co do celiakii to jeśli nie stwierdzono charakterystycznych przeciwciał to nie ma wskazań do dalszej diagnostyki w tym kierunku i rozpoznanie celiakii można wykluczyć. Jeżeli chodzi o przyczyny stwierdzonych zaburzeń chodu, zaburzeń mowy i niezborności ruchowej to niestety nie zawsze udaje się ją ustalić pomimo wnikliwej diagnostyki. Konieczna jest w tej sytuacji rehabilitacja ruchowa, opieka logopedy oraz systematyczna kontrola neurologiczna i obserwacja dalszego rozwoju dziecka. Pozdrawiam!