LekarzPomaga.pl - POWIĘKSZONY WĘZEŁ CHŁONNY NA SZYI Z LEWEJ STRONY

Choroby wieku dziecięcego

Powiększony węzeł chłonny na szyi z lewej strony

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Syn (5tyg) od 2 tygodni ma powiekszony wezel chlonny na szyi z prawej str. Usg pokazalo wezel ok. 18mm. 12 wrzesnia mial crp 12.9. Od 14.09 byliśmy tydzień w szpitalu (przy przyjeciu crp 21.96) gdzie dostawal antybiotyk biofuroksym. Crp spadlo do 5.02. Wezel sie zmniejszyl 8mm ale lekarze nie są pewni czy to na pewno wezel. Dostalismy jeszcze antybiotyk na 3 dni. Nikt nie umie nam wprost powiedziec co dziecku dolega. Syn nie ma zadnych innych objawow, nie goraczkuje, je spi wyproznia sie normalnie, przybiera na wadze.

Informacje dodatkowe:

Aktualnie dziecko otrzymuje doustnie antybiotyk taromentin.
Wyniki morfologii w załączeniu.
Badanie usg węzłów szyjnych z dn. 21.09: po stronie prawej w okolicy kąta żuchwy powiększony węzeł chłonny o niejednorodnej strukturze (w wymiarze podluznym ok 18.5mm, w poprzecznym 8mm). Pozostale wezly niepowiekszone, normoechogenne.
Laryngolog (17.09): Badaniem otoskopowym uszy bez zmian zapalnych.

Załączniki:

Tagi publikacji: węzeł chłonny, powiększony węzeł u dziecka, mononukleoza, cytomegalia

Lekarz:

Witam serdecznie, w zdecydowanej większości przypadków za powiększenie węzłów chłonnych umiejscowionych w górnym odcinku szyi (należy do niego m.in. okolica kąta żuchwy) odpowiadają czynniki infekcyjne, zarówno wirusowe jak i bakteryjne, a węzły chłonne tej okolicy wielkości do 2 cm są raczej uważane za powiększone odczynowo. W załączonych przez Panią badaniach laboratoryjnych poza CRP (z 19.09) przy górnej granicy normy nie ma istotnych klinicznie odchyleń. Jeśli chodzi o CRP widać tu tendencję do normalizacji, co może świadczyć o skuteczności zastosowanej antybiotykoterapii. W celu wyjaśnienia przyczyny powiększenia węzłów chłonnych warto raz jeszcze skonsultować się z laryngologiem - z zawartych przez Panią informacji wynika, że zbadane zostały tylko uszy, powiększenie węzłów chłonnych dają również nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej, gardła i migdałków i należy to sprawdzić. Ponadto, warto byłoby wykonać badania takie jak LDH, badania w kierunku mononukleozy, cytomegalii, a także powtórzyć morfologię z rozmazem ręcznym 1-2 tyg po zakończonej antybiotykoterapii i rozważyć ponowną ocenę węzła w badaniu ultrasonograficznym, a także wykonać usg jamy brzusznej. Wyniki badań proszę również skonsultować z hematologiem. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi