LekarzPomaga.pl - REFLUKS 3 LATKA

Choroby wieku dziecięcego

Refluks 3 latka

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie !
Mój synek jest obecnie w wieku ok 2 latek i 9 miesięcy. I już od dłuższego czasu zauważyłam u niego c jakiś czas refluks w postaci cofania treści żołądkowej do przełyku. Szczególnie po zaśnięciu (potrafił się krztusić po tym). Wydawało mi się że to jakieś pojedyncze incydenty. Zdarzało się że wystąpił jeden raz po zaśnięciu - przez kilka dni z rzędu, a potem był dłuższy czas w którym tego nie zauważałam i to jakoś usypiało moją czujność. Oprócz tego miewał w ostatnich kilku miesiącach dziwne okresy braku apetytu (tak że nawet zaczęłam go karmić- bo wtedy zjadał- ale nie wiązałam tego z problemami pokarmowymi). Jednak około 2 tygodni temu refluks się nasilił do tego stopnia, ze zauważałam to cofanie się treści żołądkowej wieczorami przed pójściem spać( pierwszy raz jak się trochę bardziej pogimnastykował to nawet ulała się pewna ilość na tapicerkę - pojemności ok 1 łyżki) A w kolejnym dniu tez zauważyłam wieczorem przed snem, ale tym razem w pozycji stojącej, i potem narzekał ze go boli w przełyku i miał nawet chrypkę. Tego dnia po zaśnięciu zdarzyło się to u niego kilka razy - ok 4 - 5 w ciągu godziny - do dwóch (także musiało to być silne bo odkrztuszał kaszląc). I w kolejnych dniach chrypka się utrzymywała, a wieczorami po zaśnięciu także mu się cofało). Po tym pierwszym dniu wzmożonego problemu wdrożyłam dietę na refluks z następującej stronki :
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/70596,dieta-w-chorobie-refluksowej

Po jakichś 3 dobach się poprawiło, ale potem znów refluks się pojawił. A zjadł wtedy na kolacje pierogi z twarogiem (bez masła i śmietany, tylko twarogowe nadzienie) . Więc pomyślałam ze może to od krowiego mleka/ Nie daję synkowi mleka krowiego w czystej postaci - gdyż na jego skórze bardzo często występuje wysypka (policzki, przedramię, uda- takie krostki, nieraz czerwonawe, i suchość) i miałam wrażenie że nasila się od mleka. Także po tych pierogach z twarogiem ok tydzień temu stwierdziłam ze produkty z nabiału krowiego tez narazie wstrzymam- i będę obserwować. I potem już refluks się nie powtórzył. Aż do dzisiaj. Dziś dostał na obiad zupę z dodatkiem gotowanej soczewicy którą uwielbia, oraz zjadł sporo mozarelli z mleka bawolego (di buffala) na kolacje. I dziś po zaśnięciu refluks wrócił - choć dopiero godzinę po zaśnięciu i narazie tylko raz ( nie zakrztusił się ale spał na wyższej poduszce). W każdym razie zaniepokoiło mnie to że lekkie odstępstwa od diety powodują nawrót problemu.
Dziś miał też bardzo trudny- nerwowy dzień, wydawał się także być zmęczony - nie sypia już w dzień- czy to przemęczenie/ niewyspanie może być tez przyczyną refluksu ? Marudził tez przy jednym posiłku i nie dojadł, także z pewnością był głodny jakiś czas.

Czy to może nieregularność posiłków nasilać objawy ? Czy jednak zmiany w diecie były zbyt drastyczne ( ta mozarella jest dość tłustym serem, a może ta soczewica? Czy jednak zmęczenie/ niedospanie? Proszę o Pani radę, gdyż mieszkamy obecnie w Niemczech i tu niechętnie zlecają badania, a panuje w tej chwili grypa i nie chciałabym narażać dziecka na zakażenie. Jakie miałaby Pani zalecenia?

Z góry dziękuję za poświęconą uwagę i odpowiedź!

Tagi publikacji: refluks, choroba refluksowa u dziecka, cofanie jedzenia, cofanie treści żołądkowej, problemy pokarmowe, dieta w chorobie refluksowej

Lekarz:

Witam serdecznie,
rzeczywiście podane przez Panią objawy występujące u synka przemawiają za chorobą refluksową przełyku. Podstawowym leczeniem choroby refluksowej przełyku jest zmiana stylu życia. Zalecenia, które Pani znalazła, znajdujące się pod załączonym przez Panią linkiem, są dobre, ale raczej przeznaczone dla osoby dorosłej niż dla dziecka, dlatego nie wszystkie z nich można wykorzystać. Proszę zwracać uwagę by posiłki były w miarę możliwości regularne (faktycznie nieregularność spożywanych posiłków, które wtedy są z reguły większe niż w przypadku regularnego odżywania może nasilać objawy), unikać obfitych posiłków z dużą zawartością tłuszczów (np. pokarmów zawierających tłusty ser), które nasilają dolegliwości - powiedziała Pani, że syn zjadł sporo mozarelli i to prawdopodobnie zbyt duży, tłusty posiłek spowodował nawrót/nasilenie dolegliwości. Dieta powinna więc być lekkostrawna, a posiłki częste i o małej objętości, z ograniczoną zawartością tłuszczów, należy unikać również słodyczy, napojów gazowanych, sytuacji zwiększające napięcie emocjonalne (może do nich prowadzić również niewyspanie czy zmęczenie) - to wszystko obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku wywołując objawy refluksu. Można spróbować poobserwować synka i zobaczyć po jakich produktach pojawiają się dolegliwości, a następnie te produkty wyeliminować. Proszę unikać jedzenia bezpośrednio przed snem, a także przyjmowania pozycji leżącej bezpośrednio po spożyciu posiłku. Istotne znaczenie ma również terapia ułożeniowa, polegająca na uniesieniu wezgłowia łóżka, spaniu na boku lub na brzuchu. Ważne jest też eliminacja dymu papierosowego z otoczenia dziecka, dbanie o prawidłową masę ciała i unikanie zbyt dużej aktywności fizycznej. Jeśli objawy w dalszym ciągu będą się utrzymywać można dołączyć leki zobojętniające z grupy H2-blokerów lub inhibitorów pompy protonowej początkowo przez okres kilku tygodni (receptę otrzyma Pani od lekarza rodzinnego). W przypadku dalszego braku poprawy mimo wprowadzonych zmian, prawdopodobnie konieczne będzie pogłębienie diagnostyki, dlatego też w tej sytuacji sugeruję konsultację z gastroenterologiem dziecięcym, który po zbadaniu dziecka i po zebraniu wywiadu z Panią, zadecyduje jakie powinno być dalsze postępowanie. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi