LekarzPomaga.pl - SĄCZĄCA SIĘ KUPKA U 3 TYGODNIOWEGO CHŁOPCZYKA

Choroby wieku dziecięcego

Sącząca się kupka u 3 tygodniowego chłopczyka

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam Serdecznie
Od 3 dni moj 3 tygodnowy maluszek, od 3 dni niesustannie popuszcza kupki - tzn z odbytu wyplywa regularnie mala ilosc kupki (tzw kleksiki) o normalnej konsystencji i kolorze (tzn lekko scieta zolta jajecznica).
Rzecz w tym ze po przebraniu nowa pielucha jest juz na starcie zabrudzona i w wyniku tego nabawil sie odparzen - co moze byc przyczyna tego stanu rzeczy (popuszcania kupek) ?
Jak, majac na uwadze ze poprzez popuszczanie kupki maluszek nieustannie jest narazaony na kontakt z kalowymi bakteriami leczyc odparzenia?
Z gory dzieuje za pomoc.
Pozdrawiam
Lukasz

Informacje dodatkowe:

brak,

Lekarz:

Witam, proszę mi na początek napisać kilka informacji - w którym tygodniu ciąży urodziło się dziecko, czy był to poród naturalny czy cesarskie cięcie (z jakiego powodu?), ile punktów APGAR otrzymało? czy w czasie ciąży działo się coś niepokojącego? czy po urodzeniu i po wyjściu ze szpitala wszystko było w porządku?? jak karmione jest dziecko - piersią czy mlekiem modyfikowanym?? czy zjada chętnie i przybiera na wadze prawidłowo?? ile stolców dziennie do tej pory oddawał - bo rozumiem, że problem jest dopiero od 3 dni?? czy poza tym coś w zachowaniu dziecka Państwa niepokoi?

Użytkownik:

w którym tygodniu ciąży urodziło się dziecko, 39

czy był to poród naturalny czy cesarskie cięcie - CC

ile punktów APGAR otrzymało? 10

czy w czasie ciąży działo się coś niepokojącego? nie, ciaza przebiegala prawidlowo

czy po urodzeniu i po wyjściu ze szpitala wszystko było w porządku?? tak - przez pierwsze 2 tyg maluszek przy jednym karmieniu jadl w 2 ratach i spal potem ok 3 godzin. i tak kazdego dnia. kupki byly przy niemal kazdym karmieniu ale tych kleksikow nie bylo.

jak karmione jest dziecko - piersią czy mlekiem modyfikowanym?? karmione piersia

czy zjada chętnie i przybiera na wadze prawidłowo? je chetnie - po pierwszym tygodniu przyrost wagi byl prawidlowy

ile stolców dziennie do tej pory oddawał - do tej pory bylo tak ze oddawal kilka duzych (pelnych stolcow) a od kilku dni przestawil sie na jeden wiekszy stolec i mnostwo malych kupek ktore nieustannie sacza sie mu sie z odbytu

Od 2 dni maluszek nie spi po 3 godziny dziennie ale budzi sie po 30/50 minutach.

- bo rozumiem, że problem jest dopiero od 3 dni?? czy poza tym coś w zachowaniu dziecka Państwa niepokoi?

Problem doszedl z odparzeniami bo ilekorc nasmarujemy go to on robi kupke i nieustannie te bakterie tam sa co niestety nie sprzyja gojeniu.
Serdecznie pozdrawiam
Lukasz [usunięte przez Administratora]

Tagi publikacji: sącząca się kupka u 3 tygodniowego chłopczyka

Lekarz:

Jeżeli maluch zjada chętnie, przybiera na wadze, nie było żadnych komplikacji ani w ciąży ani w okresie okołoporodowym, a stolce są prawidłowej konsystencji, to póki co nie ma powodu do niepokoju tym częstym oddawaniem niewielkich jego ilości - przewód pokarmowy noworodka i niemowlęcia jest jeszcze niedojrzały i tego typu problemy jelitowe mogą występować i zwykle nie świadczą one o żadnej chorobie. Oczywiście przy następnej wizycie warto wspomnieć o tym pediatrze, aby zbadał dziecko dokładnie również pod tym kątem. Proponuję ponadto na własną rękę zaopatrzyć się w aptece w krople BioGaia (5 kropli raz dziennie), która dzięki zawartości probiotyku jest pomocna przy tego typu problemach u noworodków i niemowląt. Jeżeli chodzi o odparzenia w okolicy odbytu to nie ma innych metod niż te o których Państwo z pewnością wiedzą - bardzo częste zmienianie pieluszek, mycie pupy za każdym razem (najlepiej ciepłą wodą z delikatnym mydełkiem), następnie pupę należy dobrze osuszyć (najlepiej pozostawić na chwilę bez pieluszki) i nałożyć dużą ilość kremu (Sudocrem, Bepanthen). Po kilku dniach takiego postępowania, nawet jeśli maluszek dalej będzie tak często oddawał stolec, odparzenia powinny zacząć się goić. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi