LekarzPomaga.pl - TOKSOPLAZMOZA WRODZONA

Choroby wieku dziecięcego

Toksoplazmoza wrodzona

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

Syn z pierwszej ciąży.
Od 3 roku życia, odkąd syn chodzi do przedszkola obserwowane są trudności w koncentracji i nauce.

Rezonans magnetyczny głowy, poniżej opis.
Syna miał badanie MR głowy bez dożylnego podania środka kontrastowego (sekwencje SE, TSE, DWI, SWI, IR przekroje w trzech płaszczyznach, obrazy T1, T2 zależne, FLAIR).
Inne określone zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Cienkościenna torbiel szyszynki wielkości do 1,2 cm. Dyskretne poszerzenie przestrzeni podpajęczej przymóżdżkowo obustronnie w linii przyśrodkowej do 0,4 cm.
Badanie nie wykazało uchwytnych zaburzeń strukturalnych mózgowia oraz innych zmian ogniskowych nad- i podnamiotowo.
Intensywność sygnału istoty białej i szarej mózgowia prawidłowa.
Nie wykazano w mózgowiu ognisk pokrwotocznych oraz obszarów restrykcji dyfuzji, szczególnie o charakterze świeżych zmian niedokrwiennych.
Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, bez przemieszczeń.
Przestrzeń podpajęczynówkowa nieposzerzona.
Pogranicze czaszkowo-szyjne w normie.
Rdzeń kręgowy w uwidocznionym odcinku bez ognisk patologicznego sygnału.

Badanie EEG w czuwaniu, poniżej wynik.
W badaniu EEG stwierdzono zbyt wolną czynność podstawową do wieku, poza tym bez odchyleń.

Będąc w 9 tygodniu ciąży (pierwsza ciąża) wynik na przeciwciała toksoplazmozy w klasie IgM wyszedł dodatni (0,940 Index).

Natomiast po 2 latach w drugiej ciąży wynik na przeciwciała toksoplazmozy w klasie IgM wyszedł dodatni (1,030 Index).
Po 4 dniach wyknano badanie na przeciwciała w kl. IgG wynik dodatni (34,10 IU/ml), badanie wykonano testem firmy Abbott, metodą immunochemiczną CMIA na aparacie Architect.
Następnie wykonano po kilku dniach badanie (metodą ELFA na aparacie VIDAS) na Awidność przeciwciał w kl. IgG, która wyszła wysoka (0,53 Index) i toksoplazmoza IgG wynik dodatni (104,00 IU/ml).

Czy dziecko z pierwszej ciąży u którego zaczęły pojawiać się problemy z koncentracją i trudnościami w nauce może mieć toksoplazmozę wrodzoną? Czy można to stwierdzić po zrobionym rezonansie i EEG? Czy wyniki na toksoplazmozę w drugiej ciąży mogą sugerować, że do zakażenia mogło dojść w pierwszej ciąży?

Tagi publikacji: Toksoplazmoza wrodzona, problemy z koncentracją u dziecka

Lekarz:

Szanowna Pani, każda infekcja w okresie ciąży może mieć wpływ na późniejszy rozwój dziecka, choć nie zawsze się tak musi zadziać. W przypadku , o którym Pani pisze , również mogło się tak stać , że zakażenie toksoplazmozą wywarło wpływ na rozwój Pani dziecka , jednak nie da się tego niestety stwierdzić ze struprocentową pewnością, tak samo jak badania nie dadzą zupełnie jasnej odpowiedzi . Być może bowiem jednak toksoplazmoza nie miała żadnego wpływu na obecny stan rozwoju , a wynika on np. z uwarunkowań genetycznych . Myślę, że dziecko powinno znajdować się pod stałą opieką neurologa i psychologa , którzy będą czuwać nad jego rozwojem i będą kierować dalszym postępowaniem . Pozdrawiam serdecznie .

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi