LekarzPomaga.pl - TWARDA KULKA POD ŻUCHWĄ U DZIECKA, CZY TO ZAPALENIE ŚLINIANEK?

Choroby wieku dziecięcego

Twarda kulka pod żuchwą u dziecka, czy to zapalenie ślinianek?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie mam pytanie, mój synek miał afte w okolicach ust liczyłam maścia z apteki, kilka dni po urosła mu twarda kulka pod żuchwą, pojechaliśmy do lekarza pediatra stwierdziła że zapalenie slinianek, przepisała kropelki maść po tygodniu tylko trochę zmiękło. Dostał antybiotyk. Jutro mija 6 dni jednak nie widzę większej poprawy. Badania miał robione z krwi wszytsko w normie tylko ob większe. W czwartek idziemy na ponowne badanie ob. Czy długo leczy się takie zapalenie slinianek? Kiedy zniknie mu tą "kulka" czy to że Jeszcze ma smoczek uspokajający na noc może wpłynąć na czas leczenia? Czy iść do specjalisty czy dalej do pediatry? Bardzo proszę o pomoc.

Informacje dodatkowe:

Antybiotyk mamy zinat. Maść do smarowania dialoziaja. I kropelki lymphomyosot. Zauważyłam że to zgryzienia ma lekko zaczerwienione.

Tagi publikacji: żuchwa, afta, kulka pod żuchwą, ślinianka, zapalenie ślinianek

Lekarz:

Witam, w takim przypadku konieczne jest wykonanie USG szyi, które pozwoli stwierdzić czy przyczyną problemu jest faktycznie ślinianka, czy raczej jest to powiększony węzeł chłonny, a jeżeli tak to czy ma on charakter odczynowy (zapalny), lub czy nie doszło do wytworzenia ropnia. Jeżeli będzie to powiększony, zapalny węzeł to na pewno antybiotyk należy przedłużyć nawet do 2 tygodni. Jeżeli chodzi o badania to poza OB przy braku poprawy należy również powtórzyć morfologię krwi i CRP. Wyniki tych badań należy na początek skonsultować z pediatrą, a on zadecyduje co dalej - jeśli problem tkwi w śliniance to być może wskazana będzie konsultacja z laryngologiem. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi