LekarzPomaga.pl - WYNIK BADANIA OGÓLNEGO MOCZU DZIECKA - NEFROLOG

Choroby wieku dziecięcego

Wynik badania ogólnego moczu dziecka - nefrolog

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Córka od dwóch dni ma wysoką gorączkę (39), którą 'zbijamy' nurofenem. Od dwóch tygodni kaszel suchy/mokry niezbyt intensywny. Nie skarzy sie na ból gardła ani brzucha.Generalnie dobre samopoczucie i apetyt. Dzisiaj wykonano badanie ogólne moczu:
barwa żółta, przejrzystość zupełna, pH6, ciezar wlasciwy -1,020; Białko, glukoza, bilirubina, ketony - ujemne. Urobilinogen w normie. W osadzie: pojedyncze nablonki wielokątne, leukocyty 1-2 wpw; erytrocyty swieze 1-3 wpw, dosc liczne pasma sluzu, nieliczne bakterie.
Nie badalismy krwi.
Czy powyzsze wyniki (i ponizsze informacje dodatkowe) wskazuja na infekcje ukladu moczowego? W zasadzie nieznacznie podwyzszone krwinki czerwone w osadzie....ale pozostale parametry w normie - rowniez usg wczorajsze (ponizej). W ciągu ostatniego miesiąca córka często korzystała z basenu. Ostatnio w sobotę. W pierwszej połowie miesiąca przebywaliśmy nad morzem - do wody również wchodziła.

Informacje dodatkowe:

Córka rzadko choruje. Jest drobnej budowy (3 centyl wagowo/wzrostowy). W wieku 1 roku przeszła zakazenie układu moczowego - z powodu sklejonych warg sromowych. Po zabiegu - co roku wykonywano kontrolne badanie moczu. Wyniki były w porządku. Co roku wykonywane jest tez badanie USG jamy brzusznej. Wyniki w porządku. Miesiąc temu córka miała przez parę dni wysoką gorączkę, badanie ogólne moczu wykazało podwyższone erytrocyty w osadzie (5 - norma do 2). Pozostałe parametry badania moczu były w porządku. Posiew ujemny. Morfologia krwi wskazywała na infekcje bakteryjną - bardzo wysokie leukocyty (ok 20 tys) , podwyzszone granulocyty i stosunkowo wysokie crp 70. Leczona augmentinem - po leczeniu wyniki badania morfologii i moczu w porządku. Wczoraj wykonano też planowane badanie usg jamy brzusznej - wynik w porządku (wykonywano w trakcie gorączki) - elementy układu moczowego - OK. Dodatkowo po mikcji pęcherz całkowicie opróżniony, gładki . Nerki ok, moczowody tez.

Tagi publikacji: neurologia, gorączka, kaszel suchy, kaszel mokry, układ moczowy, mocz, zakażenie układu moczowego

Lekarz:

Witam, wynik badania moczu jest prawidłowy i nie wskazuje na zakażenie w układzie moczowym. Tak więc gorączka musi mieć inną przyczynę - skoro dziecko kaszle to być może jest to infekcja dróg oddechowych? Trzeba skonsultować się z pediatrą, który zbada dziecko. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi