LekarzPomaga.pl - WYNIKI ROZMAZU MANUALNEGO

Choroby wieku dziecięcego

Wyniki rozmazu manualnego

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

witam jestem mama 3 letniej asi bylam z mala w szpitalu z powodu wymiotow,utraty wagi 2 kg i nudnosci po zrobieniu wszystko wyszlo ok usg zelazo 44 wit b 12 -198 po wysjciu ze szpitala otrzymalam telefon od naszej pani dr ze wyniki rozmazu manualnego asi sa nie prawidlowe na skierowaniu do hematologa napisane jest tak w rozmazie manualnym krwi obwodowej:anizomikrocytoza,anizochromia wyrazna,pojdyncze krwinki tarczowate wizyte u hematologa mamy dopiero 7 lipca a bardzo sie martwie czy mam ku temu powody?jaka moze byc przyczyna takich wynikow?dodam ze nudnosci sie utrzymuja bol brzuszka i wymioty ok raz w tyg waga z 13600 zleciala znowu do 13200 bardzo sie martwie:( pozdrawiam beata

Tagi publikacji: rozmaz manualny, wyniki rozmazu u dzuecka, anizochromia, anizomikrocytoza, niedokrwistość

Lekarz:

Witam, jeżeli chodzi o te rozpoznania, które podane są na skierowaniu to nie są one szczególnie niepokojące - anizochromia, anizomikrocytoza mogą wynikać z niedokrwistości z niedoboru żelaza i jeżeli nie jest ona mocno nasilona to nie jest to nic bardzo poważnego. Pojedyncze krwinki tarczowate występują u ludzi zdrowych. Tak więc to co jest napisane na skierowaniu nie budzi jeszcze dużego niepokoju, ale oczywiście musiałabym zobaczyć cały wynik morfologii krwi, żeby powiedzieć coś z całkowitą pewnością.
Natomiast objawy, które Pani opisuje są bardzo niepokojące i wymagają wnikliwej diagnostyki jeżeli trwa to już dłuższy czas i nie ma poprawy. Oczywiście wymagana jest diagnostyka gastrologiczna (USG jamy brzusznej, badania wątrobowe, trzustkowe, badania kału na pasożyty, ewentualnie gastroskopia), ale dodatkowo proszę się skonsultować z neurologiem - wymioty i utrata masy ciała mogą towarzyszyć poważnym schorzeniom układu nerwowego i w takim przypadku należałoby wykonać badanie obrazowe głowy (tomografię lub rezonans) - oczywiście decyzję musi podjąć neurolog. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi