LekarzPomaga.pl - ZAPARCIE U DZIECKA

Choroby wieku dziecięcego

Zaparcie u dziecka

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,

Córka 24.03.2015 około 2.5 tygodnia wstecz przechodziła dość ciężkie zaparcie. Miała problem z wydaleniem stolca przez kilka dni. Wydalenie stolca nastąpiło dokładnie po 6 dniach. Dziecko po zleceniu przez lekarza przyjmowało syrop Lactulose oraz Dicopeg. W 5 dniu nastąpiła wlewka doodbytnicza która była powtórzona następnego dnia. Po tych zabiegach nastąpiło wydalenie dużej ilości stolca (bolesne). Sytuacja się unormowała i od tamtego czasu minęło ok 2,5 tygodnia. (Lactulosa po tygodniu odstawiona natomiast Dicopeg po 1,5 tygodnia - dziecko uskarżało się na ból brzuszka po lekach)

Obecnie sytuacja się powtórzyła. Dziecko nie wydala kału od 3 dni. Dzisiaj jest 4 dzień. Został podany syrop Lactulose oraz wlewka doodbytnicza Melilax Pediatric. Od podania wlewki minęło obecnie 2 godziny. Dziecko skarży się na ból brzuszka, nadal nie może wydalić stolca. Co robić dalej, jak się ustosunkować do zaistniałej sytuacji ?

Bardzo proszę o odpowiedź

Z poważaniem
[..usunięte przez administratora..]

Tagi publikacji: zaparcie u dziecka, zatwardzenie, kupa, stolec u dziecka

Lekarz:

Szanowny Panie, w obecnej sytuacji, jeśli pomimo wykonanej wlewki dziecko nie odda stolca, zajdzie potrzeba osobistego kontaktu z pediatrą, aby mógł zbadać brzuszek dziecka. Warto jednak jeszcze poczekać- jeśli córeczka nie oddawała stolca przez kilka dni, może mieć teraz problem z wypróżnieniem nawet pomimo wlewki, bowiem prawdopodobnie w bańce odbytnicy zalega duża ilość kału, który dodatkowo jest twardy i stąd dolegliwości bólowe. Być może jednak uda się dziecku wypróżnić w ciągu najbliższych godzin. Jeśli nie- kontakt z lekarzem będzie niezbędny. Poza tym uważam, że skoro maluch ma tendencję do zaprać, należałoby wykonać usg brzuszka, jak również udać się z córeczką do poradni gastroenterologicznej. Być może bowiem zajdzie konieczność włączenia na razie leków na stałe do momentu, dopóki wypróżnienia się nie uregulują. Przed wizytą u gastrologa trzeba też będzie pamiętać o właściwej diecie, która choć trochę będzie zmniejszała problemy w wypróżnieniem- córeczka powinna pić dużą ilość wody, jak również unikać słodyczy oraz ryżu, marchewki gotowanej i banana, bowiem produkty te predysponują do zaparć. Dieta dziecka powinna być też bogata w błonnik, czyli należy podawać maluchowi dużą ilość warzyw i owoców, warto też podawać różnego rodzaju produkty mleczne i nabiałowe. Pozdrawiam serdecznie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi