LekarzPomaga.pl - ZMIANY SKÓRNE U DZIECKA, ALERGIA NA BIAŁKO MLEKA KROWIEGO

Choroby wieku dziecięcego

Zmiany skórne u dziecka, alergia na białko mleka krowiego

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

witam, poszukuje porady w sprawie swojego 8 miesięcznego dziecka, mój syn ma dziwne zmiany na barkach i obecnie na twarzy. Niestety nie jestem w stanie wybrać się do dermatologa ponieważ nie mieszkam w Polsce. tutejsi lekarze ( nie pediatrzy) twierdza ze to egzema, ale ja tak nie uważam, w miarę możliwości dodam zdjęcia, Mam nadzieję ze będą na tyle wyraźne aby mogła mi Pani Doktor coś doradzić. Zaczęło się od zmian na ramionach, te zmiany ma praktycznie od urodzenia, czasem większe, czasem mniejsze. tutejsi lekarze przepisali huydrokortyzonum. maść pomagała kiedy ją stosowałam, zmiany się pomniejszały ale po tygodniu kiedy już musiałam przestać to stosować wszystko wracało z powrotem. i tak w kółko przez osiem miesięcy, wiem że go to swędzi ale nie na tyle żeby płakać choć widać różnicę w zachowaniu kiedy tego dotykam czy pocieram. w pewnym momencie po długim NIE stosowaniu hydrokortyzonum zmiany na ramionkach zaczęły się pogarszać do tego stopnia ze ciężko było to czym kolwiek posmarować ponieważ utworzyła się na tym powłoka i widać było takie malutkie czerwone plamki, zupełnie jak po oderwaniu strupa które nie krwawiły ale ta wydzielina zasychała na bodach dziecka i zaschnięta podrażniała to jeszcze bardziej. druga zmiana dotyczy "wysypki" na jego buzi. moim zdaniem jest to całkiem coś innego niż to na ramionach. nie wie dokładnie co, ponieważ nie jestem w stanie tego określić ale z tego coś się sączy, może jakaś woda, robią się malutkie pęcherzyki które bez żadnego problemu pękają nawet pod najmniejszym naciskiem palca, kiedy "ranki" zasychają, tworzą się na tym żółte jakby strupki i widać po dziecku że również go to swędzi. stosuję obecnie na to Emolium krem specjalny żeby załagodzić swędzenie, nie widać poprawy a bardziej bym powiedziała ze z dnia na dzień to się delikatnie pogarsza. bardzo proszę o jakieś porady. Z dodatkowych informacji , poród wywołany ponieważ nie czułam ruchów dziecka, w terminie 39 tydzień, siłami natury, nie zmieniałam żadnych płynów, z rzeczy które je to wszystko to samo co można było dać dziecku po 4 miesiącu. karmiony mlekiem modyfikowanym Aptamil 2 ( odpowiednik polskiego bebilonu). przepraszam za błędy, mam nadzieje ze to co napisałam jest zrozumiałe, w razie pytań zapraszam do kontaktu, poniosę koszty dodatkowe jeśli tylko będzie to koniecznie.

Informacje dodatkowe:

żadnych przebytych chorób, żadnych leków, żadnych badań

Załączniki:

Tagi publikacji: zmiany skórne u dziecka, alergia na białko mleka krowiego, wypryski na skórze niemowlaka, krostki na skórze, alergia na mleko

Lekarz:

Szanowna Pani, zmiany widoczne na zdjęciach najbardziej swoim wyglądem przypominają zmiany typowe dla alergii na białko mleka krowiego. Według mnie należałoby zmienić mleko na preparat o jeszcze większym stopniu hydrolizy, w Polsce byłby to Nutramigen Puramino lub też Neocate. Dodatkowo sugerowałabym podawać dziecku Fenisitl w doustnych kroplach 3x7 kropli. Zmiany natomiast warto smarować kremem Dermaveel 3xdz. Do pielęgnacji skóry malucha jak najbardziej wskazana jest seria Emolim, którą należy stosować także do kąpieli. Dodatkowo radziłabym też wykonać posiew ze zmian- być może bowiem na skutek tego, że są one obecne już długo, doszło do ich bakteryjnego nadkażenia (tym bardziej, że pisze Pani, iż ze zmian coś się sączy). Po wykonaniu posiewu wraz z antybiogramem będzie wiadomo czy zmiany są nadkażone i jeśli tak, to zajdzie wtedy też potrzeba włączenia antybiotyku- w formie maści lub ewentualnie w formie doustnej. Są to jedynie tylko sugestie, bowiem bez osobistego obejrzenia zmian nie mogę postawić stuprocentowo pewnej diagnozy. Dlatego też konieczna będzie osobista wizyta u pediatry, może warto byłoby rozważyć taką wizytę w Polsce. Pozdrawiam serdecznie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi