LekarzPomaga.pl - BADANIA PROFILAKTYCZNE WIEK 50+, OKREŚLENIE RYZYKA ZACHOROWANIA NA RAKA, ZAWAŁ

Pytania dotyczące innych dziedzin

Badania profilaktyczne wiek 50+, określenie ryzyka zachorowania na raka, zawał

Odpowiedzi udzielił:
lek. Paweł Międzybrocki

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z neurologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
Pragnę się dowiedzieć jakie, konkretne badania powinni wykonywać moi rodzice i co jaki czas aby mieć pewność, że z ich zdrowiem jest wszystko w porządku.
Mój ojciec, 50 lat - od wielu lat pali papierosy, jest zakażony bakterią Helicobacter, kilka lat temu miał wrzody na wpuście do żołądka. Prowadzi aktywny tryb życia i nigdy nie posiadał żadnych uporczywych dolegliwości.
Moja mama - 50 lat, choruje na RZS, w związku z czym przyjmuje leki sterydowe oraz leki Imiraldin (zastrzyk podskórny, co dwa tygodnie), posiada niewielki nadciśnienie, na które również przyjmuje leki.
Proszę powiedzieć, na jakiego typu choroby są najbardziej narażeni (np. nowotwór płuc, zawał) i jakie badania pozwolą na ich wczesne wykrycie lub określenie ryzyka.
Pozdrawiam
[..usunięte przez Administratora..]

Tagi publikacji: zawał serca, rak płuc, nowotwór, badania profilaktyczne u osób starszych, ocena ryzyka zachorowania

Lekarz:

Odpowiedz jednoznaczna na zadane przez Pana pytanie jest niemożliwa gdyż nie ma znaczących korelacji co do powstania pewnych chorób z racji obecności H.pylori, palenia papierosów, czy w przebiegu RZS. Co z tego że wykonany badania w których wszystko wyjdzie w porządku a za chilę sie okaże że doszło do pewnych istostnych powikłań ( takiech przypadków jest całe mnóstwo). Owszem palenie papierosów predysponuje do miażdżycy naczyn krwionośnych a w nastepstwie czego do zawału serca, udaru mózgu ale też i do nowotwórów...wszelakiego rodzaju nie tylko płuc. Tak pojętej szerokiej diagnostyki i to kontrolnej a nie różnicowej w trackie juz trwania jakiejs choroby, sie w Polsce nie prowadzi i nie wiem czy gdzies na świecie. Można wykonywac co jakis czas badania kontrolen u lekarza rodzinnego ale czegos takiego jak np kontrolna koronarografia czy kontrole USG doppler tt.domózgowych nie ma, najważniejsze to poprostu przestac narażac organizm na wpływ szkodliwiwych czynników. Jesli chodzi o RZS to choroba która nie mozna wyleczyć i moze dawac bardzo istotne powikłania ale zdecydowanie bardziej długoterminiwe, mozna spowolnic przebieg choroby, zniwelowac nieco objawy ale wyeliminowac sie ich nie da. Ciśnienie tetnicze jesli bedzie dobrze kontrolowane nie powinno dac powikłań ( wartości poniżej 140/90 mmHg

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi