LekarzPomaga.pl - ROZBIEŻNE WYNIKI BADANIA OKULISTYCZNEGO

Pytania dotyczące innych dziedzin

Rozbieżne wyniki badania okulistycznego

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, córka , lat 5, miała wykonywane badanie wzroku(1 zakropienie oczu), w wyniku którego ustalono astygmatyzm i przepisano następującą receptę:OP:cylinder -0,75, oś 4, OL: cylinder-0,5, oś 13. Dzisiaj, czyli po 2 tygodniach od pierwszego badania, udaliśmy się na jeszcze jedna wizytę do innego okulisty, który potwierdził astygmatyzm (2-krotne zakrapianie oczu), przepisał jednak inne soczewki, kładąc nacisk na dużą wadę w oku prawym: OP: cylinder +1,75, oś 105, OL:cylinder +0,5, oś 110. Skąd te rozbieżności i którą receptę zrealizować? Co oznaczają tak duże różnice w osiach? Nie ukrywam, że jesteśmy mocno zmieszani takim obrotem spraw, a wiemy,że dziecko powinno już nosić okulary. Tylko jakie?

Lekarz:

Witam, prosiłbym o zamieszczenie zdjęć obu recept (bez danych osobowych). Proszę napisać czy poza astygmatyzmem u dziecka stwierdzono nadwzroczność? czy drugi okulista widział pierwszą receptę (mówiliście Państwo o tych rozbieżnościach)? czy konsultowaliście te recepty z optykiem?

Użytkownik:

Witam, nie pokazywaliśmy wyniku poprzedniej wizyty drugiemu okuliście. Nie stwierdzono nadwzroczności, nie konsultowałam wyników z optykiem. Wiem, że 1 lekarz prowadzi poradnię okulistyczną dla dzieci. Recepty w załączniku.Pozdrawiam.

Załączniki:

Tagi publikacji: wzrok, okulistyka, astygmatyzm, nadzwroczność, zmiana cylindra

Lekarz:

Proponuję w takim razie w pierwszej kolejności udać się do optyka - problem z tymi receptami polega na tym, że w pierwszej cylinder jest przedstawiony jako wartość ujemna, a w drugiej jako wartość dodatnia. Obie formy zapisu są poprawne i tylko od okulisty zależy czy przedstawi to tak czy tak. Jednak wraz ze zmianą cylindra zmienia się też oś i sfera i dlatego czasem 2 różne zapisy w rzeczywistości oznaczają taką samą receptę - po odpowiednim przeliczeniu. Nie umiem Państwu powiedzieć czy tak jest w tym przypadku, ale z pewnością optyk będzie w stanie to określić. Jeżeli stwierdzi on, że różnią się one w istotny sposób to jedynym wyjściem będzie konsultacja z trzecim okulistą i niech on ustosunkuje się do tych dwóch recept i określi, która jest prawidłowa. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi