LekarzPomaga.pl - CO MOŻE MI DOLEGAĆ -PRZEMĘCZENIE

Zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne

Co może mi dolegać -przemęczenie

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, od dłuższego czasu nękają mnie niepokojące dolegliwości które przeszkadzają mi w codziennym życiu. Od jakiś paru lat nie pamiętam żebym był wyspany i wypoczęty. Nawet jeżeli nic nie robię spędzam czas w domu czuje się senny i zmęczony. Sypiam około 6-8h przy czym w ciągu dnia nie pozwalam sobie na drzemki. Pracuje od czasu do czasu (jest to praca średnio-fizyczna), przy czym zauważyłem że na drugi dzień gdy mam wolne jestem bardzo zmęczony w przeciwieństwie do moich znajomych którzy są wyspani i w pełni sił. Martwi mnie również to że praktycznie codziennie czuję się otępiały, często nie potrafię się skoncentrować ani skupić nad prostymi rzeczami. Miewam zaniki pamięci oraz długo zastanawiam się nad czymś oczywistym. Bywa tak że robie coś przez chwile nieświadomie a następnie zastanawiam sie dlaczego to zrobiłem gdyż wcale o tym nie myślałem. Często mam trudności z zrozumieniem prostych poleceń w pracy, muszę je usłyszeć parę razy aby to do mnie dotarło. Jakieś 2 lata temu miałem wycinany wyrostek lataroskopowo zastanawia mnie to że przez jakieś 2 tygodnie dochodziłem do siebie przesypiając jakies 14-16 godzin na dobę przy czym inni znajomi bardzo szybko odzyskiwali siły po takim zabiegu i normalnie funkcjonowali. Raz kiedyś gdy wypije piwo lub dwa na drugi dzień odczuwam tego skutki tzn. czuję się zmęczony i osłabiony. Prowadzę zdrowy tryb życia, mam zbilansowaną dietę, regularnie przyjmuje witaminy i minerały, chodzę 3 razy w tygodniu na siłownię. W przeciągu kilku ostatnich lat nie miałem żadnych urazów, ani poważnych chorób, jedynie co mi dolega to zwyrodnienie krążka między kręgowego L4-L5
Nie przyjmuje żadnych leków, nie jestem od niczego uzależniony, oraz nie przyjmuje jakiegokolwiek rodzaju narkotyków. Nie mam pojęcia co mam zrobić w przypadku tych objawów, proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Lekarz:

Witam, a czy miał Pan z tego powodu wykonywane do tej pory jakieś badania, ciśnienie krwi jest prawidłowe? Mówił Pan o tym problemie lekarzowi rodzinnemu - jeśli tak to co on na to? Czy jakieś środki pobudzające jak kawa albo napoje energetyczne przynoszą poprawę? Czy zawsze miał Pan takie problemy czy jest tak dopiero od jakiegoś czasu, a jeśli tak to czy zaczęło się to od jakiegoś konkretnego wydarzenia? Czy poza tym czuje się Pan przygnębiony, smutny, miewa napady złego nastroju?

Użytkownik:

Witam, nie miałem robionych badań oprócz profilaktycznych potrzebnych do pracy i wychodziło wszystko w normie. Co do ciśnienia jest prawidłowe (np. rano mierzyłem 130/70 puls 91)
Wspominałem to lekarzowi kiedyś ale właściwie kazał sie dobrze odżywiać przyjmować witaminy, i zadbać o ruch. Środki pobudzające właściwie nie dają poprawy, po mocnej kawie mogę iść spać.
Ciężko mi określić czy zawsze miałem takie problemy, wydaje mi sie ze to sie działo stopniowo i pogarszało w przeciągu paru lat. Wyraźnie czuję sie przygnębiony, nie ma we mnie życia, nie mam na nic ochoty, nie mam chęci odnoszenia jakiś sukcesów, często jest mi smutno i miewam napady złego nastroju. Ponadto mam obniżone libido i częsty brak popędu. Jutro chcę zrobić odpłatnie badania na testosteron.

Tagi publikacji: przemęczenie, depresja, dystymia, brak snu, senność, brak koncentracji

Lekarz:

Nie wiem dokładnie jakie badania profilaktyczne do pracy miał Pan wykonane, ale przy takich dolegliwościach zawsze warto skontrolować morfologię krwi, elektrolity, poziom glukozy na czczo, oraz przede wszystkim TSH. Przy przewlekłym zmęczeniu myślimy o niedokrwistości, zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie glukozy, niekiedy zaburzeniach elektrolitowych i właśnie niedoczynności tarczycy, która często jest powodem takich dolegliwości. Poziom testosteronu również może Pan skontrolować, choć nie spodziewałbym się tu raczej odchyleń. Jeżeli wszystkie te badania będą prawidłowe to proponuję Panu konsultację z psychiatrą - są niekiedy łagodne postaci depresji (dystymia), które objawiają się właśnie przewlekle obniżonym nastrojem, apatią, zmęczeniem, niechęcią do wszystkiego. Ze względu na to, że ich przebieg jest łagodniejszy niż w przypadku klasycznej depresji to często pozostają nierozpoznane. Być może z takim problemem mamy do czynienia u Pana, tak więc po wykluczeniu choroby organicznej wizyta u psychiatry może okazać się pomocna. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi