LekarzPomaga.pl - CZY COŚ MI DOLEGA?

Zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne

Czy coś mi dolega?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Od kilku dni odczuwam przeróżne objawy, zaczęło się od zapalenia dziąsła przy ósemce, później pojawił się gorzki posmak w ustach, miałam kilka dni zgagę kupiłam controloc control i zgaga przeszła.
Mam nerwicę lękową od dwóch lat, co jakiś czas wkręcam sobie refluks, nie miałam niigdy robionej gastroskopii i bardzo się tego boję więc pewnie przez długi czas jeszcze nie zrobię tego badania, ostatnie kilka dni robię zakazaną rzecz, czyli czytam w internecie o różnych chorobach, od tamtego momentu czuję się coraz gorzej więc domyślam się że większość moich objawów wywołuje nerwica.
Jeśli chodzi o gorzki posmak w ustach to nie mam go przez cały dzień.
Od 4 dni zmieniam powoli dietę, zaczęłam jeść więcej owoców i warzyw, na śniadanie podaję płatki owsiane na mleku z owocami, od 2 dni zauważyłam że mój stolec jest "lekki" pływa po powierzchni wody i część udaje mi się spłukać dopiero za 3-4 razem, oczywiście przeczytałam że może to być zespół złego wchłaniania i teraz bardzo się stresuję. Czy może tak być od zmiany diety? Wcześniej jadłam sporo smażonych potraw, frytki i słodycze.
Normalnie poszłabym do lekarza, ale jeszcze przez 2 miesiące nie będę ubezpieczona.
Kilka miesięcy temu bardzo bolał mnie żołądek, robiłam różne badania które nic nie wykazały.
Wagę trzymam cały czas jednakowo, nie wydaje mi się żebym była osłabiona chociaż chyba przez nerwicę chodzę jakby skołowana, mam osłabione włosy i paznokcie,, więc dodatkowo myślę o anemi mam problemy ze skórą na twarzy, na czole wypryski to norma, ale nigdy nie wyskakiwały na policzkach, a od pewnego czasu na lewym policzku wyskakują mi jakieś krostki raczej nie ropne, na moim języku mam nalot nie jest gruby, ale przez pewien czas wydawało mi się że jest biało szary co oczywiście z goryczą w jamie ustnej wskazywało na tworzenie się kamieni żółciowych,wydaje mi się że w ciągu dnia nalot trochę schodzi ale już sama nie jestem pewna, po posiłkach często mi się odbija, czasem tak jakby wymioty podchodziły mi do gardła ale nie często, a czasem chce mi się odbić a nie mogę, brałam kiedyś panzol ale lekarka przepisała mi go bez gastroskopii chyba dla mojego świętego spokoju, czasem mi niedobrze ale nie wymiotuję ale to szybko przechodzi, ale wyczytałam ze może to być również objawem nerwicy milion chorób siedzi w mojej głowie i jestem już tym zmęczona bo ostatnie dni są dla mnie koszmarem. Noce przesypiam spokojnie, miesiączki mam regularne. Co mogę zrobić żeby sobie ulżyć poza zablokowaniem stron "medycznych"...

Informacje dodatkowe:

badanie wykonane 2014-01-16
CEA CEA wynik 1,33 ng/ml 5,00 N

badania z 2013-12-09
Leukocyty 7,7 tys/µl 3,8 10,0 N
Erytrocyty 4,97 mln/µl 3,70 5,10 N
Hemoglobina 15,1 g/dl 12,0 16,0 N
Hematokryt 43,3 % 37,0 47,0 N
MCV 87,1 fl 80,0 99,0 N
MCH 30,4 pg 27 35 N
MCHC 34,9 g/dl 32,0 37,0 N
Płytki krwi 236 tys/µl 140 440 N
Limfocyty % 41,9 %
Inne(Eo,Bazo,Mono) % 15,5 %
Neutrofile % 42,62 %
Limfocyty # 3,2 tys/µl
Inne(Eo,Bazo,Mono) # 1,2 tys/µl
Neutrofile # 3,3 tys/µl
RDW-CV 13,8 % 11,6 14,8 N
PDW 12,2 fl
MPV 10,1 fl 9,00 13,00 N
P-LCR 27,1 % 13 43 N
Próby wątrobowe AST 19 U/l 5 34 N
ALT 15 U/l 0 55 N
Bilirubina całkowita 12,1 µmol/l 3,40 20,50 N
Fosfataza zasadowa 48 U/l 30 120 N
GGTP 13 U/l 38 N
CRP, ilościowo CRP 0,4 mg/l 0,00 5,00 N

Tagi publikacji: nerwica, nerwica lękowa, zapalenie dziąsła, zgaga, refluks

Lekarz:

Witam, myślę, że naprawdę głównym Pani problemem jest właśnie nerwica, a nie rzeczywista choroba organiczna. Ma Pani cały szereg objawów, które jak najbardziej mogą mieć podłoże psychosomatyczne, a towarzyszący temu lęk dodatkowo potęguje ich nasilenie. Proszę starać się już nie doszukiwać żadnych chorób i nie czytać na ten temat, bo to pogarsza Pani dolegliwości. Oczywiście nie można wykluczyć, że ma Pani refluks żołądkowo-przełykowy, ale przecież nie jest to nic groźnego i nie trzeba się tego obawiać. Jeśli dolegliwości takie jak zgaga, kwaśne odbijanie, gorzki smak w ustach, nudności będą się powtarzały to proszę wtedy, kiedy już będzie już Pani ubezpieczona udać się do lekarza rodzinnego. On jeśli uzna za wskazane zleci konsultację gastrologiczną i gastroskopię (można ją za dopłatą wykonać w znieczuleniu ogólnym i wtedy nic nie będzie Pani czuła). Natomiast proponuję zakupić w aptece jakiś łagodny ziołowy lek uspokajający, do tego Magnez z witaminą B6 i zażywać je przez jakiś czas regularnie - to pozwoli Pani trochę się wyciszyć. Jeśli natomiast nadal będzie miała Pani taki problem z nerwicą (będzie to prowadziło do trudności w codziennym funkcjonowaniu) to warto udać się do psychologa i psychiatry na konsultację. Pozdrawiam!
P.S. Wyniki badań, które Pani załączyła są jak najbardziej prawidłowe.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi