LekarzPomaga.pl - DEPRESJA? NERWICA? CO MI JEST?

Zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne

Depresja? Nerwica? Co mi jest?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Od około tygodnia źle się czuję... Z zewnątrz wyglądam całkiem normalnie, lecz wewnątrz coś mnie wręcz zżera, jestem smutny, rozdrażniony - bardzo drobne rzeczy sprawiają, że potrafię do kogoś niegrzecznie warknąć, czasem chce mi się płakać, strasznie dużo sypiam - nie wychodziłbym najchętniej z łóżka, do tego miewam takie dziwne stany, jak gdyby moje ciało żyło automatycznie, wszystko działo się jakoś samo, a ja siedział gdzieś zamknięty, i tylko na to patrzył, mam problemy z koncentracją. Najgorsze jest to, że w życiu już coś takiego(przez też jakiś krótki okres czasu) raz czy dwa razy miewałem, i nigdy nie wiem jak, ale to znikało po jakimś krótkim czasie, ot tak samo z siebie. Mam ledwie 20 lat, i dręczyło mnie ostatnio sporo zmartwień odnośnie mojego życia prywatnego, ale z psychiką(oprócz tych może dwóch trwających nie dłużej niż miesiąc epizodów) zawsze było ok. Mam jakąś huśtawkę,raz mi trochę ulży, za chwilę mnie znowu przyciśnie. Czy mam jakąś nawracającą depresję? Czy powinienem iść do lekarza? Boje się, że w domu wezmą mnie za "psychola", proszę o pomoc.

Tagi publikacji: smutek, koncentracja, depresja, załamanie, płacz

Lekarz:

Witam, jeżeli problem trwa tak krótko (od około tygodnia) to myślę, że na chwilę obecną może Pan spróbować pomóc sobie sam. Każdemu zdarzają się "gorsze momenty" w życiu, zwłaszcza jeśli pojawiają się różnego rodzaju problemy (w życiu osobistym, czy zawodowym), a dodatkowo jesienna aura nie sprzyja dobremu samopoczuciu psychicznemu (wbrew pozorom ma to na nas duży wpływ). Tak więc nie koniecznie musi to być coś poważnego.
Przede wszystkim proponuję starać się w wolnych chwilach zajmować czymś przyjemnym, tym co sprawia Panu radość - czytanie książek, oglądanie filmów, spotkania ze znajomymi, itp.
Dodatkowo bardzo ważne jest, aby znaleźć czas na regularne uprawianie sportu (wysiłek fizyczny w istotny sposób jest w stanie poprawić nasze samopoczucie). Może to być bieganie, siłownia, rower, pływanie - generalnie coś co lubi Pan robić.
Poza tym proponuję zakupić w aptece jakiś ziołowy lek - dostępny bez recepty, a polecany w stanach obniżonego nastroju (np.Deprim,Depribon,Nervomix) oraz koniecznie preparat magnezu z wit.B6. Oba leki proszę zażywać regularnie przez jakiś czas - powinny one nie tylko poprawić nastrój, ale również wzmocnić układ nerwowy.
Jeżeli jednak pomimo stosowania tych zaleceń nie będzie poprawy i będzie Pan czuł się coraz gorzej to wtedy rzeczywiście należy umówić się na wizytę do psychologa i psychiatry - dzięki psychoterapii prowadzonej przez specjalistę i w razie potrzeby odpowiednim lekom z pewnością poczuje się Pan lepiej. I proszę się nie martwić opinią rodziny czy znajomych - jeżeli nie będzie Pan chciał to wcale nie muszą oni póki co wiedzieć, że korzysta Pan z takiej pomocy. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi