LekarzPomaga.pl - ŁĄCZENIE LEKÓW ANTYDEPRESYJNYCH A RYZYKO POWAŻNYCH DZIAŁAŃ UBOCZNYCH

Zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne

Łączenie leków antydepresyjnych a ryzyko poważnych działań ubocznych

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam
Od kilku lat zażywam leki przeciwdepresyjne. Od 2 lat biorę paroksetynę w dawce 10 mg (wyższa dawka powoduje dużą senność). Lek został przepisany typowo na napady lękowe, które pojawiły się po jakimś czasie od zaczęcia kuracji Wellbutrinem.Na napady lękowe działa dobrze, natomiast pozostaje brak chęci do czegokolwiek oraz ogolne zmeczenie i brak energii (albo objaw choroby albo efekt uboczny tego leku, trudno stwierdzić). Z tego powodu otrzymałem dwie opcje jako dodatek do paroksetyny:

1) dołączenie znów Wellbutrinu w dawce 75 lub 150 mg lub (wczesniej był stosowany samodzielnie, dodatek paroksetyny miał zapobiec ewentualnym ponownym napadom lęku)
2) dołączenie Edronaxu w dawce 2 lub 4 mg

Dawkowanie miało wyglądać: paroksetyna 10 mg wieczor, Wellbutrin 75 mg rano

Po zażyciu pierwszej porannej dawki Wellbutrinu (jeszcze ją zmniejszyłem do 1/4 tabletki 150 mg, lekarz powiedział ze tabletki można dzielić) wszystko było w porządku. Coś dziwnego zaczęło się dziać wieczorem po zażyciu paroksetyny. Po ok. godzinie zaczęły się dziwne napadowe chwilowe zawroty głowy, silne uczucie niepokoju, niemiarowe tętno, ogolnie bardzo dziwne uczucie tak jakby w organizmie działo się coś złego, bardzo trudno mi to wytłumaczyć, za jakiś czas od tego zaczął się typowy napad lęku którego już bardzo dawno nie miałem, ale bardzo szybko udało mi się uspokoić i minął zaraz. Natomiast nadal pozostały wczesniejsze objawy, nie wydaje mi sie aby bylo to związane z lękiem, zwracało uwagę dziwne wybijanie się rytmu serca, które było odczuwalne aż w głowie, tego wszystkiego wcześniej nie było, pojawiło się w ok. godziny po tym jak wziąłem paroksetyne a rano pierwsza dawke Wellbutrinu.

Moje pytanie jest czy łączenie w takim przypadku tych leków jest bezpieczne? Z czego mogły wynikać takie objawy, może jakieś skoki ciśnienia spowodowane przez te dwie substancje naraz? Z tego co wyczytałem dodatek ssri do Wellbutrinu zwiększa ryzyko drgawek i zwieksza sie stezenie obu tych lekow przy jednoczesnym stosowaniu, ale ja brałem bardzo małe dawki.
Czy dodatek Edronaxu byłby lepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o możliwość powstania działań ubocznych? Na jego ulotce pisze ze uwaznie stosować u osob z niskim cisnieniem, ja mam ok. 110/70

Pozdrawiam

Tagi publikacji: leki antydepresyjne, depresja, działania uboczne leków, lęk, niepokój, psychotropy

Lekarz:

Witam, jeżeli przy stosowaniu paroksetyny nie było do tej pory takich objawów, a pojawiły się dopiero w dniu dołączenia do leczenia Wellbutrinu to zapewne mogą to być jego działania niepożądane, tym bardziej, że według producenta takie dolegliwości jak niepokój, zawroty głowy, pobudzenie, nawet skoki ciśnienia należą do dość często występujących skutków ubocznych. Myślę, że nie jest to niebezpieczne dla Pana zdrowia, ale po prostu nieprzyjemne, dlatego jeżeli takie dolegliwości w ciągu najbliższych dni stosowania obu tych leków będą występowały ponownie to proszę odstawić Wellbutrin i skonsultować się z psychiatrą celem włączenia zamiast niego Endronaxu - być może takie połączenie będzie lepsze. Na pewno Pan już wie, że jeśli chodzi o leki przeciwdepresyjne to ich skuteczność i wpływ na samopoczucie jest kwestią indywidualną i to co dla jednej osoby jest skuteczne u innej będzie powodowało nasilenie objawów, dlatego psychiatra włącza różne leki i jeżeli coś jest nie tak to trzeba po prostu modyfikować terapię - być może również w tym przypadku. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi