LekarzPomaga.pl - LEKI ANTYPSYCHOTYCZNE

Zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne

Leki antypsychotyczne

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Chciałam zapytać czy branie przez kilka miesięcy leków antypsychotycznych przez zdrową osobę spowoduje jakieś trwałe zmiany w jej umyśle ? Powiedzmy, ze nie mam jeszcze do konca pewnej diagnozy a mam zalecone takie leki. Boje sie zeby nie doprowadziły do jakiś negatywnych zmian w moim mózgu

Lekarz:

Witam,
proszę napisać z jakiego powodu lekarz zalecił te leki, jakie ma Pani objawy i od kiedy? czy jest to lekarz psychiatra? jaka jest jego wstępna diagnoza? jakie dokładnie są to leki i w jakich dawkach ma je Pani zażywać?

Użytkownik:

Zalecił je lekarz psychiatra 4 miesiące temu. Jest to Klozapol 150 mg.
Diagnoza to schizofrenia paranoidalna. Wydawało mi się , że jestem
przez kogoś śledzona.

Tagi publikacji: leki przeciwpsychotyczne, psychotropy, śledzenie, schizofrenia

Lekarz:

Myślę, że w takim przypadku lekarz psychiatra miał słuszność zlecając lek przeciwpsychotyczny. Pewne rozpoznanie schizofrenii nie jest łatwe, ale tego typu objawy mogą stanowić podstawę do wprowadzenia leku. Oczywiście często po dłuższym okresie stosowania (co najmniej 6 miesięcy), kiedy objawy ustąpią można podjąć próbę odstawienia leku i możliwe, że również u Pani psychiatra będzie chciał tak zrobić.
Tak więc decyzja o zastosowaniu Klozapolu była słuszna, a wracając do Pani pytania to oczywiście u zdrowych osób nie powinno się stosować leków przeciwpsychotycznych, choćby ze względu na liczne niekiedy poważne działania niepożądane mające wpływ na funkcjonowanie całego organizmu (mówi się, że najważniejszym przeciwwskazaniem jest brak wskazań). Natomiast nie musi się Pani obawiać, że zażywanie leku spowoduje u Pani jakieś nieodwracalne zmiany w mózgu, które pogorszą jakość życia nawet po odstawieniu leków - takie coś nie powinno mieć miejsca. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi