LekarzPomaga.pl - POTRZEBY SEKSUALNE

Zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne

Potrzeby seksualne

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Szanowny Panie Doktorze
Mam 43 lata, nigdy nie miałem kobiety, obecnie leczę się na depresję. Dawniej moje potrzeby seksualne załatwiałem poprzez masturbację. Obecnie z przyczyn religijnych ograniczyłem to do 1 lub 2 razy na kilka miesięcy. Chciałem zapytać czy gdybym z tego zupełnie zrezygnował to czy nie będzie to szkodliwe dla zdrowia? Czy można bez uszczerbku dla zdrowia wcale tego nie robić czy raczej od czasu do czasu trzeba?
Dziękuję, pozdrawiam

Informacje dodatkowe:

leczę sie na depresję

Tagi publikacji: potrzeby seksualne, abstynencja seksualna, masturbacja, problemy seksualne, brak seksu, wstrzemięźliwość seksualna, depresja, brak seksu a zdrowie

Lekarz:

Witam, jest to bardzo trudne pytanie i w zasadzie wśród psychologów, psychiatrów, psychoterapeutów i seksuologów nie ma jednoznacznej opinii na ten temat. Większość osób twierdzi, że to jak abstynencja seksualna wpływa na człowieka jest w dużej mierze kwestią indywidualną i zależy od jego popędu seksualnego, ukształtowania psychiki, itp. Według niektórych specjalistów u osób z dużymi potrzebami seksualnymi i "słabszą" psychiką całkowita wstrzemięźliwość może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne, prowadzić do agresywnych zachowań, złych relacji z innymi osobami, stanów depresyjnych, zmniejszenia poczucia własnej wartości, lęków, itd. Natomiast u innych osób zdaje się nie mieć ona istotnego wpływu na funkcjonowanie. Tak czy inaczej abstynencja seksualna w największym stopniu wpływa niekorzystnie na zdrowie psychiczne natomiast nie ma bezpośrednio istotnego wpływu na zdrowie fizyczne. Choć oczywiście należy brać pod uwagę, że gdy choruje "dusza" to mogą się również pojawić choroby ciała, co oznacza, że psychika ma duży wpływ na nasze zdrowie fizyczne i jeśli brać to pod uwagę to faktycznie można uznać, że wstrzemięźliwość może przyczyniać się do chorób organicznych.
Tak więc jak Pan widzi nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to po prostu niemożliwe - musi Pan sam zadecydować w tej kwestii, biorąc pod uwagę, że istnieje możliwość negatywnego wpływu abstynencji na Pana samopoczucie. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi