LekarzPomaga.pl - POWAŻNY PROBLEM Z WYBUDZENIEM SIĘ ZE SNU

Zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne

Poważny problem z wybudzeniem się ze snu

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry

mam 23 lata i od roku, może dwóch, nie mogę wybudzić się ze snu. Nie chodzi o to, że wstaję 30 minut po usłyszeniu budzika. Nie słyszę go w ogóle. Ludzie, kiedy proszę ich o telefon rano, dzwonią po 40-50 razy - nic. Ustawiam budzik na laptopie, naprawdę tak głośny, że budzi sąsiadów z dołu i góry, który jest w stanie dzwonić przez 2 godziny, aż go usłyszę. Kiedy rano ktoś wchodzi do mojego pokoju - absoluetnie nie reaguję. Śpię tak twardo, jakbym po prostu przestał żyć.

Jakie badania należy wykonać? Wiem, że problem może mieć podłoże psychiczne, ale nie stało się nic w moim życiu, co mogłoby mną wstrząsnąć, czuję się szczęśliwy, nie przejmuję się niczym konkretny, raczej przyziemnymi problemami jak każdy człowiek.

Natomiast problem ten zaczyna mnie niszczyć psychicznie - często nie idę spać, bo wiem, ze rano się nie obudze. Wydaje mi się, że w moim wieku powinienem się budzić nawet po godzinie snu - nie mam na myśli tego, że wstanę wyspany, ale powinienem chociaż reagować. Ja nie słyszę budzika nawet po 6-7 godzinach snu. Problem stał się poważny, a ja nawet nie wiem do jakiego specjalisty się zgłosić. Również tłumaczenie ludziom, co się ze mną dzieję, jest często niewiarygodne i żenujące...

Dziękuję za pomoc.

Tagi publikacji: wybudzanie się, sen, spanie, budzenie, nadmierna senność

Lekarz:

Witam, jeżeli chodzi o choroby, które mogą powodować nadmierną senność to należy tu wykluczyć niedoczynność tarczycy (zbadać poziom TSH, ft3 i ft4) oraz nieprawidłowe glikemie (zbadać poziom glukozy na czczo). Oczywiście warto przy tym wykonać inne podstawowe badania jak morfologia, elektrolity (sód, potas, chlorki, wapń, magnez), transaminazy, mocznik, kreatynina, badanie ogólne moczu. Jeżeli wszystkie te parametry będą w normie to znaczy, że pod względem fizycznym jest Pan zdrowy i wtedy należy jednak zakładać, że problem ma podłoże psychiczne i warto skonsultować się z psychiatrą. W większych miastach znajdują się nawet poradnie zaburzeń snu i mógłby Pan tam spróbować dostać się na konsultację. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi