LekarzPomaga.pl - SM CZY NERWICA

Zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne

Sm czy nerwica

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam jeszcze raz,
Od jakiegoś czasu odczuwam nieprzyjemne drętwienie nóg i rąk, nie jestem pewna ale wydaje mi się że ręce często drętwieją przed deszczem, nogi najczęściej po przebudzeniu, koleżanka żartobliwie powiedziała że może SM, niestety ja jak to ja zaczęłam czytać i ponownie się przeraziłam. Jakiś czas temu zauważyłam że czasami rozmazuje mi się wzrok lub widzę jak za mgłą, na terapii powiedziano mi że to tez może być objaw nerwicowy, poszłam więc do okulisty żeby sprawdzić dla świętego spokoju, okulistka powiedziała że wszystko jest w porządku poza niewielką wadą wzroku, dno oka również w porządku, czy to wyklucza SM?
Wiem że potrzebne są przeróżne badania żeby to zdiagnozować ale po mojej ostatniej wizycie u lekarza kiedy pani doktor powitała mnie słowami co znowu, nie chcę iść po żadne skierowanie do neurologa, bo widzę że już lekarz traci do mnie cierpliwość. Jeśli chodzi o te drętwienia to ostatnio mam je codziennie, jeśli ma to jakieś znaczenie to podobno mam małą skoliozę, mam siedzącą pracę podobną do pisania ( muszę wyciskać konturówkę z tubki, jakbym rysowała)często bolą mnie plecy. Odczuwam nieprzyjemne mrowienia, pieczenia w rękach czasami mam uczucie jakby ręce ważyły mi po 100 kilo ( pamiętam to uczucie z początków nerwicy) ale teraz jestem już spanikowana i bardzo boję się SM . Dodam że ostatnie badania w tym glukoza i tsh są w normie.

Tagi publikacji: nerwica, sm, drętwienie nóg, pogorszenie wzroku, zaburzenia lękowe

Lekarz:

Witam, również te objawy mogą mieć podłoże nerwicowe i uważam, że SM jest w takim przypadku bardzo mało prawdopodobny. Oczywiście nie mogę tego wykluczyć całkowicie bez badania neurologicznego i badań obrazowych głowy (rezonans magnetyczny), ale osobiście uważam, że to kolejny epizod nasilenia zaburzeń lękowych i towarzyszących temu dolegliwości psychosomatycznych. Sugeruję więc zignorować te objawy i nadal uczęszczać na terapię. Chyba, że wizyta u neurologa uspokoi Panią i lekarz rodzinny zgodzi się wydać Pani skierowanie. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi